1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katarina [22]
3 years ago
14

What is the slope of a line that passes through the points (-2, 4) and (-6, 12)?

Mathematics
2 answers:
SOVA2 [1]3 years ago
5 0
We can use the formula y2-y1/x2-x1 to find the answer. Therefore, we have: 12-4/ -6-(-2). That gets us 8/-6+2 = 8/-4= -1/2. The answer is 3.
fgiga [73]3 years ago
3 0
The answer is -2 ^-^
You might be interested in
The measure of angle BQS is 78 degrees.<br> What is m angle NQS?<br><br> M angle NQS=___
Elena L [17]
I think your answer is 30
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Round the number to the nearest thousandth 5.7935
Ann [662]
The answer would be 5.794.
The thousandths place is where the 3 is. If the number to the right of it is 5 or bigger, than you can round up. If not, then you round down.
7 0
3 years ago
A line that includes the point ( - 4, - 1) has a slope of - 2. What is its equation in point-slope form?
Grace [21]

Point slope form says the line through (a,b) with slope m is

y - b = m(x - a)

Here that's

y - - 1 = -2(x - -4)

Answer: y + 1 = -2(x + 4)



3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Check if (1,6) is the solution to the system shown below
Andre45 [30]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

To determine if (1, 6) is a solution, substitute x = 1, y = 6 into the left side of both equations and if the value obtained equals the right side then it is a solution.

10(1) - 6 = 10 - 6 = 4 ≠ - 6

- 10(1) + 5(6) = - 10 + 30 = 20 ≠ 30

Then (1, 6 ) is not a solution to the system

4 0
2 years ago
Find the value of 70% of ₹300​
anzhelika [568]

Answer:

70% of 300 is 210

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Rationalize the expression and simplify. <br><br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5Csqrt%7B4%2Bh%7D-2%20%7D%7Bh%7D"
    15·1 answer
  • A package of beans in cans costs $32.50. How much does each can cost if there is 20 cans in the package?​
    5·1 answer
  • Evelyn can run 3 miles in 40 minutes. Which equation can be solved to find m, the number of miles Evelyn can run in 60 minutes?
    13·1 answer
  • $53 es un numero<br> racional<br> irracional?<br> 0<br> Matematica
    9·1 answer
  • What is crop selection​
    6·1 answer
  • Can someone plz help me with these problems!!!
    8·2 answers
  • What is the area of the shape?​
    12·2 answers
  • (accounting)
    8·1 answer
  • 425L + 125S &gt;= 4,800 <br> Total 15 devices
    15·1 answer
  • J
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!