Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
Answer:15/17
Step-by-step explanation:
<span>B. 285/302. This is the correct answer because it is the only choice which is roughly the same ratio as 47.5/50.5 which is the ratio needed to determine how long it would take to go 47 1/2 miles in a car that averages 50 1/2 miles per hour. The mathematical equation which represents the problem is: 50.5/1 = 47.5/A (A = hours) which is the same as 50.5 A = 47.5 which means A = 47.5/50.5 which means A = .94 hours. 285/302 also equals .94.</span>
Answer:
7
Step-by-step explanation:
The text of this expression is:
"If 3 is added to twice a number, the result is 17. Find the number"
Let's call
the number we want to find.
Twice the number is equal to

So, if we add 3 to 2x, we get

And we know that this is equal to 17:

Now we can solve the equation to find x: first, we subtract 3 from both sides

Now we divide both sides by 2:

What grade level is this for? I may be able to help.