1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VikaD [51]
3 years ago
11

How much higher was temperature in Santa Fe than in Juneau Santa fe 73 Juneau -35

Mathematics
2 answers:
elena-s [515]3 years ago
6 0
108 degrees should be your answer :)
Virty [35]3 years ago
4 0

Answer:

108

Step-by-step explanation:

73--35=108

You might be interested in
What is d= 24 formula= 4*3.14*r to the 3rd power looking for voulem
Mamont248 [21]
I dont understand what you are asking

3 0
3 years ago
y is directly proportional to x^3. it is known that =5 for a particular value of x. find the value of y when this value of y whe
alina1380 [7]

Answer:

The value of y when the value of x is multiplied by \frac{1}{2} is \frac{5}{8}.

Step-by-step explanation:

According to the statement, we have the following relationship:

y = k\cdot x^{3} (1)

Where:

x - Independent variable.

y - Dependent variable.

k - Proportionality constant.

We can eliminate the proportionality constant by constructing the following relationship:

\frac{y_{2}}{y_{1}} = \left(\frac{x_{2}}{x_{1}} \right)^{3}

If we know that y_{1} = y, y_{2} = 5, x_{2} = x_{o} and x_{1} = \frac{1}{2}\cdot x_{o}, then the value of y when the value of x is multiplied by \frac{1}{2} is:

\frac{5}{y} = \left(\frac{x_{o}}{\frac{1}{2}\cdot x_{o} } \right)^{3}

\frac{5}{y} = 8

y = \frac{5}{8}

The value of y when the value of x is multiplied by \frac{1}{2} is \frac{5}{8}.

5 0
3 years ago
Why do interest rates on loans tend to be higher in a strong economy than in a weak one?
BartSMP [9]

the answer is A.

 <em>Credit markets increase in a strong economy, and with increased demand come increased prices.</em>

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two parallel lines, cut by transversal, are shown. One of the acute angles formed measures 80. Find the measures of all the othe
musickatia [10]
The one across it is 100 and on both sides 

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve each system by substitution <br> y=-4x + 5 <br> y= -2x + 1
    9·2 answers
  • Which of the following statements is not true?
    14·2 answers
  • Drag each tile to the correct box
    10·1 answer
  • Can someone please answer this question please answer it correctly
    15·2 answers
  • How many arches are in an equilateral triangle
    15·2 answers
  • Which of the following is a solution to the equation sin (x) + 2 = 1
    15·1 answer
  • Find the equation that shows the relationship between the number of pens, p, and the
    14·1 answer
  • Brand A cereal contains 10 cups of cereal are in Brand B cereal? and here is the picture. Give an explanation
    6·1 answer
  • What is 6/4 + 2/3 ? Im not very good at math so I need some help
    6·1 answer
  • Is 459 divisible by 12
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!