1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VladimirAG [237]
3 years ago
5

Why wouldn't the man stand in line to step on the scale ?

Mathematics
1 answer:
Sati [7]3 years ago
4 0
Maybe he didn't want anyone seeing his weight? I'm not sure what the question is here.
You might be interested in
Can i have some help?? Please???????????????
Sergeeva-Olga [200]
the second is a negative slope due to the fact the line is going the the left and the ind variable is breakfast dep is performance
4 0
3 years ago
Jonathan buys two baseball bats for $43 each they are on sale for 45% off he also bought a glove that was originally priced at 2
vladimir2022 [97]

Hi There!

-----------------------------------------------------

Baseball Bats:

43 x 0.45 = $19.35 as the amount off.

43 - 19.35 = $23.65 with the discount.

23.65 x 2 = $47.3 for two bats.

-----------------------------------------------------

Glove:

28 x 0.25 = $7 as the amount off.

28 - 7 = $21 with the discount.

-----------------------------------------------------

Together:

21 + 47.3 = $68.3 as the total before taxes.

-----------------------------------------------------

With Taxes:

68.3 x 0.055 = $3.7565 as the tax amount.

68.3 - 3.7565 = $64.5435

-----------------------------------------------------

Answer:

Not Rounded: $64.5435

Rounded: $64.54

-----------------------------------------------------

Hope This Helps :)

3 0
3 years ago
What is the area of the kite? (This was all that was given)
lesya [120]
The area of a kite is (1/2) * x * y, where x and y are the length of the two diagonals. In this case, the length of the two diagonals are 10 ft and 2 ft.
<span>Plug that in the equation, we get 1/2 * 2 * 10. We multiply the 2 and 10 first to get 20, that leaves us with 1/2 x 20, which is 10, so the area of this kite is 10 ft squared.</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sasha went shopping and decided to purchase a set of bracelets for 5% off the regular price ($44.00). If Sasha buys the bracelet
scZoUnD [109]

Answer:

answer should be #31.35

hope this helps :)

5 0
3 years ago
write and equation of the line parallel to the line  2 x + 4 y = 20 2 x + 4 y = 20 and containing the point  ( −
MAXImum [283]

Answer:

Step-by-step explanation:

The equation of a straight line can be represented in the slope intercept form as

y = mx + c

Where

m represents the slope of the line

c represents the y intercept

The equation of the given line is

2x + 4y = 20

4y = - 2x + 20

Dividing through by 4, it becomes

y = - x/2 + 5

Comparing with the slope intercept form, slope = - 1/2

If two lines are parallel, it means that they have the same slope. Therefore, the slope of the line passing through (- 6, 3) is - 1/2

To determine the y intercept, we would substitute m = - 1/2, x = - 6 and y = 3 into y = mx + c. It becomes

3 = - 1/2 × - 6 + c

3 = 3 + c

c = 3 - 3 = 0

The equation becomes

y = - x/2

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the volume of a cone that has a height of 10 feet and a base with a diameter of 2 and half feet?
    10·1 answer
  • what is a better buy, an 18 ounce jar of jelly that costs $1.99 or a 24 once jar of jelly that costs $2.99 why?
    9·1 answer
  • If f(x) = 5x, what is f–1(x)?
    6·1 answer
  • Uadrilateral ABCD has coordinates A (3, 1), B (4, 4), C (7, 5), D (6, 2). Quadrilateral ABCD is a
    8·1 answer
  • Can someone please help me on 2 and 3
    14·2 answers
  • One pump fills a tank in 20 hours and another in 15 hours. When a third pump is added the tank fills in 6 hours. Find out how lo
    6·1 answer
  • A = 16
    7·1 answer
  • The sum of 5 times a number and 3 is the same as the difference of the number and 9. Find the number
    11·1 answer
  • Please solve and I will give brainliest!
    11·2 answers
  • Kristin wants to buy a pair of jeans that cost $35 and are on sale
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!