1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elza [17]
2 years ago
13

Graph the line with slope 14 and y -intercept −1 .

Mathematics
1 answer:
Georgia [21]2 years ago
6 0
Qualify for free shipping. Earthen red clay costs $0.75
per pound, and porcelain white clay costs $1.10
per pound.

To summarize the situation, the artist writes the inequality:

0.75r+1.1w≥100
, where r
is the number of pounds of earthen red clay, and w
is the number of pounds of porcelain white clay.

Which graph's shaded region shows the possible combinations of earthen red clay and porcelain white clay the artist can buy to qualify for free shipping?
You might be interested in
Does anyone have any idea how to do this?
Mashutka [201]

Answer: D and A, B and E, C and F

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Seven more than twice a number is equal to 25. Which of the following is the number? Use
Snowcat [4.5K]

Answer:

the answer is 9

Step-by-step explanation:

when doubled 9 is 18

18+7=25

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A
DochEvi [55]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Which number is greater: 87 or 13.688?how do you know?
just olya [345]
When comparing two numbers, you usually start by comparing the numbers on the left of the decimal point, if you find one of them greater than the other, then you've got your answer ready. If the numbers on the left of the point are equal, then you start comparing the decimal part.

In the two numbers given, we have 87 and 13.688. We start by comparing the numbers before the point, we will find that these numbers are 87 and 13.
Comparing these two, we can see that 87 is greater than 13.

Therefore: 87 is greater than 13.688
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write an equation and solve.<br> 8 less than a number is 24
Elza [17]

8 less than a number can be written as

x-8

when you see the word <u>is</u> you should think of = sign

so the equation will be x-8=24

Now solve adding 8 to both sides.

x=24+8

x=32

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you factor 2x^2-9x-5?
    14·1 answer
  • Which of these WAS NOT one of Huey Long's campaign promises?
    7·1 answer
  • Solve: 2x+1-14x=-71<br> This is for 7th grade mathematics. Please help!
    5·1 answer
  • Sydney is going to a carnival that has games and rides. Each game costs $1.25 and each ride costs $2.25. Sydney spent $24.25 alt
    12·1 answer
  • Ax - b = c <br><br> Solve for x
    9·2 answers
  • 30 POINTS FOR THIS ONE
    14·1 answer
  • I really need help with my math question if anyone is feeling nice it would be so much to help
    9·1 answer
  • What is the distance between the two coordinates points c and b?
    12·1 answer
  • Which is the better buy? a 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6 pack for $1.80
    7·2 answers
  • Find the value. please help!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!