1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helga [31]
3 years ago
8

A 7-pack of plastic rings costs $2.52. What is the unit price? per ring?​

Mathematics
1 answer:
VikaD [51]3 years ago
4 0

Answer:

7 rings = $2.52

then 1 ring will cost = 1/7×2.52

= 0.36

Therefore 1 ring will cost $0.36.

You might be interested in
Alyssa, Bart and Meghan are
adoni [48]

Hi,

Essentially, we are saying that Alyssa gets 5 parts of the whole thing (140,000), Bart gets 3 parts of the whole and Meghan gets 2 parts of the whole. The sum total of their parts = the whole. So now we need to find out how much one part is. Thus,"one part" should be the variable. Substitute p for "one part", so Alyssa gets 5p, Bart gets 3p, and Meghan gets 2p. Since the sum of the parts = the whole, your problem sets up as:  5p + 3p + 2p = 140,000  -->  10p = 140,000 --> 10p/10 = 140,000/10  -->  x = 14,000.

Alyssa gets 5p or (5 x 14,000)

Bart gets 3p or (3 x 14,000)

Meghan gets 2p or (2 x 14,000)

If the whole was a loss, it would be a negative, and instead of getting money, they would lose money.

3 0
2 years ago
the teacher of a senior class needs to choose 4 members of the class to represent the school. if there are 10 seniors in the cla
3241004551 [841]
There are 10 seniors in the class, from which 4 should be chosen by the teacher. The order of the chosen students does not matter. This means that we speak of combinations. THe equation for calculating the number of possible combinations is:
C=N!/R!(N-R), where N is the total number of objects and R is the number of objects we select from the N 
In our case, N=10, R=4.
C= 10!/4!*6!=10*9*8*7*6!/6!*4*3*2*1=<span>10*9*8*7/24=5040/24=210
There are 210 different ways for the teacher to choose 4 seniors in no particular order.</span>
6 0
3 years ago
PLEAAASE HELP! i will manifest good things for you. i will mark u brainliest LOL
melamori03 [73]

Answer:

(c) is m=1 i am working on the other ones

5 0
3 years ago
Travis has decided to budget his spending money. He can spend no more
Oxana [17]

x + 4.3x \leq 125.75 is the inequality that describes this problem

<h3><u>Solution:</u></h3>

Given that Travis can spend no more  than $125.75 every month

To find: linear inequality that describes the problem

Let the amount spent on movies = x dollars

Given that Travis decided to spend 4.3 times as much  money on video games as he spends on movies

Amount spent on video games = 4.3 (amount spent on movies)

Amount spent on video games = 4.3x

Travis can spend no more than $125.75.  That is, he can spend less than or equal to $125.75

<em><u>Thus, the inequality representing the situation is:</u></em>

\text{ Amount spent on movies + Amount spent on video games } \leq 125.75

x + 4.3x \leq 125.75

Thus the required inequality is found

6 0
3 years ago
Drag each interval to a box to show if the function shown is increasing, decreasing, or neither over that interval.
Elden [556K]
The answer to the question is c
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 4 tomatoes cost 3.40. What is the unit rate?
    9·2 answers
  • The ratio of boys to girls at King Middle school is 3:2. What is the ratio of girls to all students?
    5·1 answer
  • CONSTRUCTED RESPONSE
    12·1 answer
  • Bob and Alice have a mortgage for $73,280. If the mortgage is set at 7 percent for 30 years, how much is their monthly payment i
    5·1 answer
  • Write three measurments using grams and three measurements using milligrams total 15.4 grams
    12·1 answer
  • Divide 180 in a ratio of 4:5:9
    11·1 answer
  • is it my right to right a note to a teacher on my paper. becuse my teacher was telling me that i can not right about what happen
    10·2 answers
  • On a 50-point quiz, Jenna earned 82%<br> of the points. How many points did she<br> earn?
    12·2 answers
  • Ms. Mackey had a block of clay. She gave each of 3 students an equal part of the block of clay. She then asked each of them to c
    7·2 answers
  • Help plweaseeeeeekkeiwieke
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!