1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helga [31]
2 years ago
8

A 7-pack of plastic rings costs $2.52. What is the unit price? per ring?​

Mathematics
1 answer:
VikaD [51]2 years ago
4 0

Answer:

7 rings = $2.52

then 1 ring will cost = 1/7×2.52

= 0.36

Therefore 1 ring will cost $0.36.

You might be interested in
Jessica's Furniture Store manager is trying to figure out how much to charge for an armchair that just arrived. The chair was pu
VARVARA [1.3K]

Answer: The manager should sell the chair for $1740.

Step-by-step explanation:

45% of 1200       Solve this to find the amount increase

0.45 * 1200 =  540      Now add this amount to find the price.

$1200 + $540 = $1740

or  you could do it this way

100% + 45% =  145%

145% of 1200 =?

1.45 * 1200 = 1740

3 0
2 years ago
Twenty-two is what percent of 55<br><br> A) 22%<br> B) 40%<br> C) 50%<br> D) 250%
Mashutka [201]

Answer:

twenty two percent of 55 would be the answer B.40 I think.

4 0
2 years ago
Freddy is driving from home to his grandfather's house, which is 174 miles away. He drives at an average rate of 58 miles per ho
Liono4ka [1.6K]
If n = number of hours and the equation is 174 + 58n then the answer is 3 hours

174 = 58n
   
     ÷  58

3  =  n
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
6r + 7 = 13 + 7r what is r
kumpel [21]

Answer:

6r+7=13+7r

6r+7=7r+13

6r+7−7r=7r+13−7r

−r+7=13

−r+7−7=13−7

−r=6

\frac{-r}{-1} = \frac{6}{-1}

r=−6

Step-by-step explanation:

:) This is the answer

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me solve this problem please
ad-work [718]
I think you count the squares in the middle or radius ?
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Evaluate 3x^2 +2x-5 when x=4
    9·1 answer
  • How to do math in summer school
    9·1 answer
  • Which of the following illustrates the truth value of the given statements?
    14·1 answer
  • 7b - 12b + 1.4 &gt; 8.4 -22 <br><br> Solve the inequality.
    12·1 answer
  • Can someone please help me and explain this as soon as possible
    9·1 answer
  • ASAP PLZZZ
    14·2 answers
  • Someone help quick plzzzz! first gets brainliest
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ME<br>Will mark brainliest ​
    13·1 answer
  • Solve the equation: q –10 = -10
    7·2 answers
  • Which set of three angles could represent the interior angles of a triangle?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!