1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Feliz [49]
3 years ago
12

Aubrey wants to buy a new coat that has a regular price of $185. This weekend the coat is on sale at a 33% discount what is the

sale price of the coat?
Mathematics
2 answers:
sweet-ann [11.9K]3 years ago
4 0
Find 33% of 185:

0.33 * 185 = 61.05

Subtract this from the regular price:

185 - 61.05 = 123.95

So the sale price is $123.95
kompoz [17]3 years ago
4 0
Multiple .33 x 185. and solve for that answer = $61.05.  Subtract $61.05 from $185.00 and that is the cost of the coat with the sale price - $123.95. 
You might be interested in
Find the unit rate for miles per hour. Round to the nearest hundredth if necessary. A cyclist rides 65 miles in 3 hours.
Natasha2012 [34]

22 (rounded to the nearest one)

4 0
3 years ago
If a plumber charges $80/hr for labor, w, and $60 for parts, write an equation that would describe the scenario of hiring a plum
Nadusha1986 [10]
Can you show the full question?
6 0
3 years ago
What is 3425 x 10^-2 ?
Inessa05 [86]
<span>3425 x 10^-2 =
34.25
maybe</span>
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which integer is greater, least, or are they equal<br> 0 , -1
PSYCHO15rus [73]
Least!!! Hope this helped
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the number which when multiplied by 20 gives the product 60?
tiny-mole [99]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Engineers want to design passenger seats in commercial aircraft so that they are wide enough to fit 95 percent of adult men. Ass
    14·1 answer
  • Can I get the answer please. If you get it right, the reward is a BRAINLIEST
    15·1 answer
  • Mrs. Lawson brought 15 bags of candy to give away for prizes. her third cllass wonf 3 3/4 bags of candy. her second class won 2
    10·1 answer
  • Let f(x)=6x. The graph of f(x) is transformed into the graph of g(x) by a vertical compression of 1/3 and a translation of 2 uni
    5·1 answer
  • there are 200 end of the year school dance tickets students who have perfect attendance are able to presage them in advance if 1
    9·1 answer
  • The senior classes at High School A and High School B planned separate trips to the county Fair. The senior
    10·1 answer
  • 3× - 2y = 13, 2x +2y =0​
    7·1 answer
  • Gavin wrote the equation p = StartFraction 3 (s + 100) Over 4 EndFraction to represent p, the profit he makes from s sales in hi
    5·1 answer
  • Genesis has a points card for a movie theater.
    13·2 answers
  • What’s the area of this following circle?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!