Ike Jehoshaphat isn’t oso los
Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Answer:
Step-by-step explanation:
1. The slope is -5/2
2. There is no slope for the second one it's just y=3
3. The slope is 3
4. These are perpendicular lines
5. These lines are parallel.
6. These lines are neither perpendicular nor parallel.
7. These lines are perpendicular
8. y = 4/3x - 2
9. y = -1/2x + 5
10. x = -1
Hope this helps!
Answer:
6 items are being purchased
Step-by-step explanation:
Given that variable p represents the number of items being purchased, and the variable t represents the time required to ring up the customer, If it takes 44 seconds to ring up a customer then the number of items being purchased may be computed by substituting the value of t into the given equation
t = 4p + 20.
Using t = 44
44 = 4p + 20
collect like terms or subtract 20 from both sides
44 - 20 = 4p
24 = 4p
Divide both sides by 4
24/4 = p
p = 6