1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Flauer [41]
2 years ago
10

Sam bought 2 pears and 3 apples for $5.39. One pear is the same price as as 4 apples. What is the cost of 1 apple?

Mathematics
1 answer:
Mazyrski [523]2 years ago
6 0

Answer:

The cost of 1 apple is $0.49

Step-by-step explanation:

One Pear = Four Apples

2 Pears + 3 Apples = $5.39

Two Pears = Eight Apples

8 Apples + 3 Apples = 11 Apples = $5.39

$5.39 / 11 Apples = $0.49 per apple

You might be interested in
Students were asked to write 6x5 + 8x - 3x3 + 7x7 in standard form.
dimulka [17.4K]

Answer:

7x^{7} + 6x^{5} - 3x^{3} + 8x

Step-by-step explanation:

Students are asked to write 6x^{5} + 8x - 3x^{3} + 7x^{7} in the standard form.

Now, in the standard form of a polynomial the highest power of the variable takes the leftmost position and the lowest power of the variable takes the rightmost position and the power of variable decreases from left to right.

Therefore, the standard form will be 7x^{7} + 6x^{5} - 3x^{3} + 8x. (Answer)

3 0
2 years ago
Bubba Bulldog and all of his dog friends love to hide bones! Bubba hid 4 bones, Barry hid 5 bones, Larry hid 10 bones, and Goby
JulsSmile [24]

Answer:8

Step-by-step explanation:

You find the average which is adding them all together then dividing by how many numbers you added.

6 0
3 years ago
The ratio of red cars to blue cars in a parking lot was 5:3 . If there was 40 red cars , how many blue cars were there ?
Bas_tet [7]
The answer is x equals 24
you set up a proportion new over old
so for red cars 40 over 5
since we don’t know the new for blue cars we’ll use x
so x over 3
we then make them equal to each other
40 x
—- = —-
5 3
cross multiply, then we get
120=5x
isolate the x by dividing 5 from both sides to get 24
5 0
3 years ago
Hepl me what is the answer to this math question
Luda [366]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Solve each quadratic equation by factoring with grouping. 5v2 – 18v = -9
djyliett [7]

Answer:

v = 3 , 3/5

Step-by-step explanation:

5 {v}^{2}  - 18v + 9 = 0 \\ 5 {v}^{2}  - 3v - 15v + 9 = 0 \\ v(5v - 3) - 3(5v - 3) = 0 \\ (5v - 3)(v - 3) = 0 \\ v = 3 \\ v =  \frac{3}{5}

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Geometric mean of 4 and 15 to the nearest tenth?
    9·1 answer
  • X-1/2=15 1/4 whats x and show work
    11·1 answer
  • Where can the perpendicular bisectors of the sides of a right triangle intersect?
    8·2 answers
  • How much is 75% out of 10 liters
    15·2 answers
  • A square has a side length of 5x and a perimeter of 60.<br> What is the value of x?
    10·1 answer
  • Can you please help me with this homework
    15·1 answer
  • FIRST CORRECT ANSWER WILL GET BRAINLIEST PLEASE SOLVE THESE ITS DUE TODAY
    6·1 answer
  • PLEASE HURRY!!!
    6·1 answer
  • Convert the following standard form inequality (Ax + By = C) to slope intercept form (y = mx + b):
    11·2 answers
  • Which of the following equations in standard form that represents a horizontal line that passes through the point
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!