1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bas_tet [7]
3 years ago
14

How do i find quartiles, 1,2 and 3

Mathematics
2 answers:
AlekseyPX3 years ago
5 0

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

To obtain the quartiles arrange the data in ascending order

38, 47, 54, 60, 67, 68, 76, 77, 84, 89

Q₂ is the median

The median is the middle value in the data set. If there is no exact middle value then it is the average of the 2 values either side of the middle

Q₂ = \frac{67+68}{2} = 67.5

Q₁ is the lower quartile and is the middle value of the data to the left of the median

Q₁ = 54

Q₃ is the upper quartile and is the middle value of the data to the right of the median

Q₃ = 77

Alexus [3.1K]3 years ago
3 0

Lower quartile=25% of total frequency/numbers in the data set

Median=50% of total frequency/numbers in the data set

Upper quartile=75% of total frequency/numbers in the data set

Hope this helps:)

You might be interested in
5÷5/6<br><br>6÷3/7<br><br>8÷5/8<br><br>5÷15/8<br> help please​
charle [14.2K]
  1. 6
  2. 14
  3. 12 4/5
  4. 2 2/3

Just division, fairly simple with or without a calculator.

3 0
3 years ago
True or false?
olga2289 [7]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

An exterior angle must form a linear pair with an interior angle.

3 0
3 years ago
What is the value of z , when c is 8 ?<br><br> z = 99 + 7 c2
likoan [24]

Answer:

211

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
There are 24 grapes. Luke eats 6 grapes from the bowl. Then Juan and Luke equally shared the grapes that are left.
Luden [163]

Answer:

Juan and Luke each ate 9 grapes

Step-by-step explanation:

24 - 6 = 18

18 ÷ 2 = 9

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.
zalisa [80]

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

3 0
1 year ago
Other questions:
  • Change-1.75 to degree measure &amp; round to the nearest tenth.
    10·2 answers
  • Twice the first number is eleven more than the sum of the other two numbers. The sum of twice the first number and three times t
    14·1 answer
  • At soccer​ training, the team ran for 6 minutes at 10 miles per hour. Your friend incorrectly says that the team ran a distance
    11·1 answer
  • A sail is in the form of a right triangle that is four times as high as it is wide.The sail is made from 32 square meters of mat
    13·1 answer
  • Which of these sentences is always true for a parallelogram?
    14·2 answers
  • Which equation is the direct variation equation if f(x) varies directly with x and f(x)=-2 when x=6
    12·1 answer
  • Help me plz I need help
    14·2 answers
  • In a game , you draw a card with three consecutive numbers on it. You can choose one of the numbers and find the sum of its prim
    9·1 answer
  • PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST!!!
    14·2 answers
  • A teacher wrote these numbers on the board: -5, -3,
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!