1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikolay [14]
3 years ago
7

Need help with this homework

Mathematics
1 answer:
Inessa05 [86]3 years ago
8 0
A :
2.88/48 = $0.06 per ounce

B :
3.52/64= $0.055 per ounce
can be rounded to $0.06

C :
the container of 64 ounces for 3.52
or both are the same
You might be interested in
Need help with all parts please show you work for each part
bezimeni [28]
Vinegar is the x or horizontal oil is the y or vertical
\frac{3}{2}  =  \frac{y}{x}  \\ 3x = 2y \\ y =  \frac{3}{2} x
the point represent the amount of vinegar and oil so for 1 tbsp vinegar you need 1.5tbsp oil
4 0
2 years ago
Would you rather save 25% off or save one third?
Trava [24]

Answer:

One-third

Step-by-step explanation:

One-third (which is about 33.3%) is greater than 25%

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Triangle ABC has translated 2 units left and 1 unit up. What is the new location of point C?
KonstantinChe [14]

Answer:

What are the coordinates for point C?

6 0
2 years ago
A parallelogram has an area of 111.86 ft2 and a height of 11.9 ft. how long is the base of the parallelogram? enter your answer
777dan777 [17]
111.86/11.9 = 11186/1190 = 5593/595 = 9.4
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me with B please
salantis [7]
Area of each piece of paper is 8\frac{1}{2}\times11=\frac{17}{2}\times11=\frac{187}{2}

Greatest number of possible piece of paper is [1000\div\frac{187}{2}]=[1000\times\frac{2}{187}]=[\frac{2000}{187}]=10
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the corre
    15·2 answers
  • Measured in meters the wavelength of red light is about 8 times 10^-7, and the wave Leung violet light is 4 times 10^-7. The wav
    5·2 answers
  • A toy factory sold 120,587 toys in 25 days. If each toy was sold for $58, about how much money did the factory earn in 25 days?
    9·1 answer
  • Which of the following lists of ordered pairs is a function?
    11·1 answer
  • LeAnn is purchasing.giftwrap for a box that measures 10 inches long, 6 inches wide, and 6 inches tall. Calculate the total area
    6·1 answer
  • Which of the following data sets would most likely be normally distributed.
    14·1 answer
  • 19/5 to mixed number
    5·2 answers
  • okay so like i was wondering if ya'll could help with some homework? i have to be somewhere in a little bit and i wanna get this
    8·1 answer
  • There are three different size bags of the same dog food shown below with the price for each bag. Based on the price per ounce,
    8·1 answer
  • Question
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!