1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brilliant_brown [7]
3 years ago
6

The difference of a number and 5 is 7 less than the product of 3 and a number

Mathematics
1 answer:
IrinaK [193]3 years ago
4 0

x - 5 = 3x - 7

x + 2 = 3x

2x = 2

x = 1

You might be interested in
The volume of a rectangular prism is 16.328 cm³. The height is 3.14 cm.
Ghella [55]

Answer:

The area of the base is = 5.2 cm²

Step-by-step explanation:

<em>First, we need to know the formula to calculate volume:</em>

volume=height XBase area

<em>if we change to our equations to the values we know:</em>

16.328 = 3.14XB

<em>Since 3.14 is multiplying B,we can pass it to divide the volume to the left side:</em>

\frac{16.328}{3.14} =B

<em>We calculate the operation=</em>

\frac{16.328}{3.14} =5.2

<em>And the answer is 5.2 cm²</em>

<em>Let me know if you have any question :D</em>

5 0
3 years ago
In the diagram, the measures of 21, 24, and 25 are 120". The measure of
topjm [15]

Answer:

C) Yes, because <1 and <5 are congruent.

3 0
2 years ago
Which of the following are polynomials?
Pavel [41]
B and D are the correct choices
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 40% of 120 ? What do I need to do.
kap26 [50]
Multiply 120 by 0.40 to get 40%:
120 x 0.40 = 48

So 48 is 40% of 120
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone please help me with this question
mestny [16]

Answer:

how many floors the elevator goes down per unit of time

Step-by-step explanation:

not sure what the unit of time is but its seconds or minutes im pretty sure it doesnt say

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    14·2 answers
  • You have one type of nut that sells for $2.80/lb and another type of nut that sells for $5.30/lb. You would like to have 12.5 lb
    8·1 answer
  • What is 5900 rounded to the nearest thousand on a number line
    13·2 answers
  • The price of a bicycle was decreased by 40% to £96. What was the price before the decrease?
    14·1 answer
  • The following table represents a linear function. Find the y-intercept. y-intercept​
    8·1 answer
  • N^2-8n=0 <br><br><br> can i have the work shown?
    6·1 answer
  • Pls help I’ll add points
    10·1 answer
  • Slope=-4, y-intercept=-5
    8·1 answer
  • Please help with my math question! :))
    7·2 answers
  • If u have 975,158 bananas and u divided 901,928 more bananas how much do u have??
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!