1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks [24]
2 years ago
12

A flashlight and battery sell together for $9. If the flashlight costs $5 more than the battery, what is the price of each item?

Mathematics
2 answers:
MatroZZZ [7]2 years ago
7 0
The flashlight cost 7 dollars and the batter is 2 dollars
Eva8 [605]2 years ago
6 0
The flashlight is $5
&
the battery is $4
You might be interested in
Janine opens a savings account with a deposit of $720. The account pays 3.4% interest, compounded daily. What is the first day's
scoray [572]
The first days interest is $24.48
6 0
3 years ago
Farrah's annual salary is £27,750. how much does she get paid per week?
VashaNatasha [74]
Hello human

Answer:

532.19 per week

Explanation:

You divide 27750 by 52.143 Because there are 52.143 weeks per year.


Thank you and gn ❤️✌
7 0
3 years ago
There are two square roots of 25. Which best explains why there is only one answer for the radius of the button?
Brrunno [24]
5 times5 is the one 5 times itself is 25 hents 25
4 0
3 years ago
If the surface area of the box in the diagram is 204.25 square feet, what is the value of ‘x’?
Alexandra [31]

Note: Consider x be the breadth of the box.

Given:

The surface area of the box is 204.25 square feet.

Length of the box = 10 ft

Breadth of the box = x ft

Height of the box = 6.5 ft

To find:

The value of x.

Solution:

The surface area of a cuboid is:

SA=2(lb+bh+hl)

Where, l is length, b is breadth and h is height of the cuboid.

Putting SA=204.25,  l=10,\ b=x,\ h=6.5 in the above formula, we get

204.25=2(10\times x+x\times 6.5+6.5\times 10)

204.25=2(10x+6.5x+65)

204.25=2(16.5x+65)

Using distributive property, we get

204.25=2(16.5x)+2(65)

204.25=33x+130

204.25-130=33x

74.25=33x

Divide both sides by 33.

\dfrac{74.25}{33}=x

2.25=x

Therefore, the correct option is B.

7 0
3 years ago
400g of rapberries and 300g of strawberries cost £7.46. 500g of strawberries cost £4.10 work out the cost of 300g of raspberries
MAXImum [283]

Answer: £5.39

Step-by-step explanation:

500g strawberries = 4.10

100 g = 0.82

300g = 2.46

400g raspberries = 7.46 - 2.46 = 5.00

100g = 1.25

300g = 3.75

200g strawberries = 0.82 * 2 = 1.64

3.75 + 1.64 = 5.39

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 1.the science club went on a two day field trip the first day the members
    11·1 answer
  • Determine which of the four levels of measurement (nominal, ordinal, interval, ratio) is most appropriate.
    11·2 answers
  • Shia wants to save the same amount of money each month. In 4 month, she wants savings of at least 200. How much money must Shia
    5·2 answers
  • Is 32 feet bigger than 11 yards
    12·2 answers
  • The function f(h)=m(1/2)^h gives the mass, m, of a radioactive substance remaining after h half-lives. Cobalt-60 has a half-life
    5·2 answers
  • George wants to run 7 1/2 miles. The distance around a park is 1 1/5 miles. How many times must George run around the park to ru
    11·1 answer
  • Origami is the Japanese art of paper folding. The diagram below represents
    8·2 answers
  • Find the surface area of the cube
    7·2 answers
  • 6 divided by 6 minus 4 times 3
    6·2 answers
  • You help out at the bowling alley on weekends. One of the arcade games has a bin filled
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!