Answer:
$12,594.71
Step-by-step explanation:
i just did the test
Answer
Find out the how much does one apple cost .
To prove
Let us assume that the number of bananas be x .
Let us assume that the number of apples be y .
As given
At a greengrocer, two bananas and one apple cost $1.16 .
Than the equation becomes
2x + y = 1.16
one banana and one apple cost $0.71.
Than the equation becomes
x + y = 0.71
Subtracting x + y = 0.71 from 2x + y = 1.16
2x - x + y - y = 1.16 - 0.71
x = 0.45
Put in the equation x + y = 0.71
0.45 + y = 0.71
y = 0.71 - 0.45
y = $0.26
Therefore the cost of the one apple is $0.26 .
A.) All parallelograms are trapezoids
As the question is written, the <em>correct answer</em> is:
19519.
Explanation:
Our question states
y = 143.3(5)² + 1823.3(5) + 6820
To evaluate this, we use the order of operations (PEMDAS). There is nothing to be evaluated in parentheses, so P is taken care of.
The E part, exponents, is 5². This is 25, which gives us:
y = 143.3(25) + 1823.3(5) + 6820
Next we have M and D, multiplication and division (in the order they appear). Our multiplication is:
143.3(25) = 3582.5; and
1823.3(5) = 9116.5.
This gives us:
y = 3582.5 + 9116.5 + 6820
Lastly, we add these:
y = 12699 + 6820
y = 19519
7a + 6c + 9a - 15c
-- Look for all the 'a's 7a, 9a
-- Addum up 16a
-- Look for all the 'c's 6c, -15c
-- Addum up -9c
-- Write the results 16a - 9c