1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mariarad [96]
3 years ago
10

What is the solution to the equation 2n/3 = n+14/5

Mathematics
2 answers:
Firdavs [7]3 years ago
6 0

Answer: n=-\frac{42}{5}


Step-by-step explanation:

1. You have the following equation given in the problem above:

\frac{2n}{3}=n+\frac{14}{5}

2. You must solve for n, as following:

\frac{2n}{3}=n+\frac{14}{5}\\\frac{2n}{3}-n=\frac{14}{5}\\\frac{2n-3n}{3}=\frac{14}{5}\\\frac{-n}{3}=\frac{14}{5}\\-n=\frac{3*14}{5}\\-n=\frac{42}{5}\\n=-\frac{42}{5}

3. Then, the result of the equation is:

n=-\frac{42}{5}


Dmitry_Shevchenko [17]3 years ago
5 0

Answer: n=6

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Fill the blank with <,>or = -25.5___-20.5
tangare [24]

<h3>-25.5 < -20.5</h3>

Step-by-step explanation:

<h3>Hope it helps you !!!</h3>
7 0
2 years ago
Solve this problem on paper using all four steps. A girl scout troop sold cookies. If the girls sold 5 more boxes the second wee
Varvara68 [4.7K]
This is a problem where you should make an equation.
Let's say x is the first week. It would mean
First Week : x
Second Week : x + 5
Third Week : 2(x+5)
You need to add these up to make your equation. Your equation will look something like this :
x+x+5+2(x+5) = 431
Now you simplify.
2x+5+2x+10 = 431
4x+15 = 431
4x = 416
x = 104
That means they sold 104 Boxes in the First Week.
104+5=109
So they sold 109 Boxes the Second Week.
109 x 2 = 218
And they sold 218 Boxes the Third Week.

I hope I was useful!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED NUMBER 24 ONLY PLEASEEEEEEEEEEEE I NEED HELP I DON’T GET IT!!!!!!
siniylev [52]

Answer:

$325,120.00

Step-by-step explanation:

This is my first answer so hopefully I do this correctly. In essence it's exactly the same as number 22!

The realtor earns $10,566.40 off of a comission of 3.25%. A comission is pretty much just a cut of however much the house cost; which a realtor gets for helping to sell the property. So we could say that the comission is equal to 3.25% of however much the house cost.

Say the house price = $x, so our equation would be:

$10,566.40 = (3.25%)•($x) or

10,566.40 = (.0325)•($x)

By solving for x we get:

$x = (10,566.40)÷(.0325) = $325,120

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
3. Assume that the likelihood of a child under the age of ten watching PBS is 0.76. Three children are
natta225 [31]

Using the binomial distribution, the probabilities are given as follows:

a) 0.4159 = 41.59%.

b) 0.5610 = 56.10%.

c) 0.8549 = 85.49%.

<h3>What is the binomial distribution formula?</h3>

The formula is:

P(X = x) = C_{n,x}.p^{x}.(1-p)^{n-x}

C_{n,x} = \frac{n!}{x!(n-x)!}

The parameters are:

  • x is the number of successes.
  • n is the number of trials.
  • p is the probability of a success on a single trial.

For this problem, the values of the parameters are:

n = 3, p = 0.76.

Item a:

The probability is P(X = 2), hence:

P(X = x) = C_{n,x}.p^{x}.(1-p)^{n-x}

P(X = 2) = C_{3,2}.(0.76)^{2}.(0.24)^{1} = 0.4159

Item b:

The probability is P(X < 3), hence:

P(X < 3) = 1 - P(X = 3)

In which:

P(X = x) = C_{n,x}.p^{x}.(1-p)^{n-x}

P(X = 3) = C_{3,3}.(0.76)^{3}.(0.24)^{0} = 0.4390

Then:

P(X < 3) = 1 - P(X = 3) = 1 - 0.4390 = 0.5610 = 56.10%.

Item c:

The probability is:

P(X \geq 2) = P(X = 2) + P(X = 3) = 0.4159 + 0.4390 = 0.8549

More can be learned about the binomial distribution at brainly.com/question/24863377

#SPJ1

4 0
2 years ago
Guys plz help me with a few problems
trasher [3.6K]
It probably gos like this here's my answer for number 1 6/8 and 9/12. for number 3, 10/12 and 15/18.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • If something starts out costing $500, and then is marked down by 25% on each of three separate occasions,what is the final price
    7·1 answer
  • A sail is in the form of a right triangle that is four times as high as it is wide.The sail is made from 32 square meters of mat
    13·1 answer
  • Consider the equation 4x – 3y = 9. Write the equation in slope-intercept form, y = mx + b, and
    12·1 answer
  • Sort each equation according to whether it has one solution, infinitely many solutions, or no solution.
    15·2 answers
  • What would you have to pay for a jacket that is listed at $99.95 if you live in Nunavut, where the only tax is 5% GST?
    9·1 answer
  • I need help with this question please look at the picture
    10·2 answers
  • What is 6% of 7500 + 5% of 7500​
    13·2 answers
  • If 15 ounces of candy cost $3.75 what is the price per unit
    8·2 answers
  • For the vector (-9,3), find 1/2V, -V, and 4V
    11·1 answer
  • What shape is this? i have a test, i need answers rn
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!