1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bulgar [2K]
3 years ago
13

Josie is making fruit salad for a party. She bought 1 1/2 pounds of apples, 1 3/4 pounds of cherries, and 2 2/3 pounds of grapes

. How many pounds of grapes did Josie buy in all?
Mathematics
2 answers:
earnstyle [38]3 years ago
8 0
2 and 2 3rds lol. You just told me she bought 2 2/3rds pounds of grapes
zubka84 [21]3 years ago
3 0
Are you asking how many pounds of grapes or fruit?  (I think you mean fruit because the amount of grapes is given already.)  Put mixed fractions in improper form with like denominators first:
1 1/2 = 2/2 + 1/2 = 3/2  
1 3/4 = 4/4 + 3/4 = 7/4  
2 2/3 = 3/3 + 3/3 + 2/3 = 6/3 + 2/3 = 8/3
12 is the lowest common denominator so multiply the tops and bottoms of these fractions by whatever will make the bottom = 12
(6/6) x (3/2) = 18/12
(3/3) x (7/4) = 21/12
(4/4) x (8/3) = 32/12
Now we can add them because the denominators are equal:
18/12 + 21/12 + 32/12 = 71/12
this is 5 11/12 cups fruit
You might be interested in
What is the answer to this?
Jet001 [13]

Answer:

A. Correct

B. Correct

C. Incorrect

D. Incorrect

E. Incorrect

Step-by-step explanation:

A and B. are correct because when divided down to decimals they equal 0.5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rationalise the denominator of: (√3 + √2)/(√3-√2) = ?<br>​
krok68 [10]

Step-by-step explanation:

<h3><u>Given</u><u>:</u><u>-</u></h3>

(√3+√2)/(√3-√2)

<h3><u>To </u><u>find</u><u>:</u><u>-</u></h3>

<u>Rationalised</u><u> form</u><u> </u><u>=</u><u> </u><u>?</u>

<h3><u>Solution</u><u>:</u><u>-</u></h3>

We have,

(√3+√2)/(√3-√2)

The denominator = √3-√2

The Rationalising factor of √3-√2 is √3+√2

On Rationalising the denominator then

=>[(√3+√2)/(√3-√2)]×[(√3+√2)/(√3+√2)]

=>[(√3+√2)(√3+√2)]×[(√3-√2)(√3+√2)]

=>(√3+√2)²/[(√3-√2)(√3+√2)]

=> (√3+√2)²/[(√3)²-(√2)²]

Since (a+b)(a-b) = a²-b²

Where , a = √3 and b = √2

=> (√3+√2)²/(3-2)

=> (√3-√2)²/1

=> (√3+√2)²

=> (√3)²+2(√3)(√2)+(√2)²

Since , (a+b)² = a²+2ab+b²

Where , a = √3 and b = √2

=> 3+2√6+2

=> 5+2√6

<h3><u>Answer:-</u></h3>

The rationalised form of (√3+√2)/(√3-√2) is 3+2√6+2.

<h3><u>Used formulae:-</u></h3>

→ (a+b)² = a²+2ab+b²

→ (a-b)² = a²-2ab+b²

→ (a+b)(a-b) = a²-b²

→ The Rationalising factor of √a-√b is √a+√b

8 0
3 years ago
How many 4 minutes and 30 seconds in 2 hours
AleksAgata [21]

4 minutes and 30 seconds go into 2 hours 26 times

119

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
When no net force is applied to a moving object, it still comes to rest because of its inertia.
mafiozo [28]

Answer:

A true

Step-by-step explanation:


3 0
4 years ago
Read 2 more answers
An ordinary (fair) die is a cube with the numbers 1 through 6 on the sides (represented by painted spots). Imagine that such a d
Anika [276]

Answers:

P(A) = 7/12

P(B) = 1/4

====================================================

Explanation:

Instead of having one die, let's say we have two dice. I'll make one red and the other blue.

I'll be using the dice chart shown below. The red and blue values add up to the black numbers inside the table. For instance, we have 1+1 = 2 in the upper left corner. There are 6*6 = 36 sums total.

Using that table, we can see the following:

  • There are 6 copies of "7"
  • There are 5 copies of "8"
  • There are 4 copies of "9"
  • There are 3 copies of "10"
  • There are 2 copies of "11"
  • There is 1 copy of "12"

In total, we have 6+5+4+3+2+1 = 21 instances where the two dice add to something larger than 6.

This is out of 36 ways to roll two dice.

Therefore P(A) = 21/36 = (3*7)/(3*12) = 7/12

-----------------------------------

If a number is divisible by 4, then it is a multiple of 4.

The multiples of 4 found in the table are: 4, 8, 12

We have

  • 3 copies of "4"
  • 5 copies of "8"
  • 1 copy of "12"

This gives 1+5+3 = 9 values that are a multiple of 4

P(B) = 9/36 = (1*9)/(4*9) = 1/4

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A computer normally cost $640 Its on sale this week for $480 what is the markdown on the price
    15·2 answers
  • Jackson decided to exercise. He has at most 45 minutes to exercise and he wants to burn at least 400 calories. He burns 10.4 cal
    7·1 answer
  • How can I convert units of capacity
    8·1 answer
  • Please help ?!!!!!!!
    6·1 answer
  • Please answer no trolls
    15·1 answer
  • Pythagorean Theron can someone help me with this
    15·2 answers
  • Identify the independent and dependent variable for the given situation. The amount of
    13·2 answers
  • Here are the results from the softball throw event on field day. The event took place on the football field. The distance the ba
    15·2 answers
  • A 36 ounce box of cereal costs $3.50. Find the unit price.
    6·2 answers
  • Keiko drove 225 miles using 10 gallons of gas. At this rate, how many gallons of gas would she need to drive 441 miles?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!