1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MariettaO [177]
3 years ago
8

How many solutions does this equation have 3x-2x+4=2+x+2

Mathematics
1 answer:
ch4aika [34]3 years ago
8 0
If you simply it down you get
x + 4 = x + 4
so X can technically be any number
You might be interested in
Math help, BOTH of these please!
Feliz [49]
#1 : ( 3 , - 2 )

~~

#2 : ( - 1 , 4 )

~~

I hope that helps you out!!

Any more questions, please feel free to ask me and I will gladly help you out!!

~Zoey
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the circumference is 3/2 pi what is the area
11111nata11111 [884]

Here is your answer

\frac{9}{16} \pi \:  {units}^{2}

REASON:

Circumference(C)= 2πr

, where r is radius

Given

C= (3/2) π

So,

2\pi \: r =  \frac{3}{2}\pi

r =   \frac{\frac{3}{2}\pi}{2\pi}

r =  \frac{3}{4}

Now,

area = \pi {r}^{2}

= \pi \times  { (\frac{3}{4}) }^{2}

=  \frac{9}{16}\pi   \: {unit}^{2}

HOPE IT IS USEFUL

8 0
3 years ago
A line, line segment, or ray that intersects a line segment at its midpoint is a segment bisector. True or fals?
Leokris [45]

Answer:

true.

Step-by-step explanation:

hope this helps, i looked it up :)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A rain gutter is to be constructed of aluminum sheets 12 inches wide. After marking off a length of 4 inches from each edge, thi
pickupchik [31]
We are given a rain gutter made from folding a 12 inch wide aluminum sheet to an angle theta. The area of the opening is expressed as  A(Θ) = 16 sin Θ (cos Θ + 1) where <span>Θ = 45°. we can just substitute directly the angle in degrees mode in the calculator and the answer is equal to 19.32 inches2.</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bottle of body wash costs $2.88 and contains 12 ounces. how much does it cost per ounce?
Andrew [12]
$2.88/12=0.24 cents per ounce
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Draw or write to explain why one hundred 4 ten and 14 ten name the same amount
    13·1 answer
  • PLEASE HELP!! would appreciate it
    7·1 answer
  • Which shows the following expression after the negative exponents have been eliminated? m^7 n^3/ mn^-1 assume m=0 and n=0
    9·2 answers
  • After the consumption of an alcoholic beverage, the concentration of alcohol in the bloodstream (blood alcohol concentration, or
    10·1 answer
  • The best description of the AA Rule is:
    15·1 answer
  • Given an example of a line that is parallel to y = 3x - 4
    15·2 answers
  • PLS I NEED HELP WITH MORE THAN SO LOOK IN COMMENTS AFTER SOME ANSWERS THIS&gt; DONT ANSWER ANYTHING THAT HAS NOTHING TO DO WITH
    9·2 answers
  • Can someone help me please
    7·1 answer
  • I need help aaaaaaaaa
    12·2 answers
  • A scatter plot with a line is shown below.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!