1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dsp73
3 years ago
15

2x– 5(x– 3) = 2 (x– 10)

Mathematics
2 answers:
Salsk061 [2.6K]3 years ago
4 0

2x-5(x-3)=2(x-10)

First multiply the parentheses.

2x-5x+15=2x-20

Then combine like terms.

-3x+15=2x-20

Then add 20 to both sides.

-3x+35=2x

Then add 3x to both sides.

35=5x

Finally, divide 5 from both sides.

7=x

hope it helps!

garik1379 [7]3 years ago
3 0

Answer:

x-2=-3

Step-by-step explanation:

x ^2 + 9 = 73

| 3 y | + 3 = 3

x − 2 = − 3

You might be interested in
for every 5 coins carmen gets, she gives 2 to her brother frank. if carmen has 9 coins, how many does frank have?
Sphinxa [80]
Carmen has given 6 coins to her brother<span />
3 0
3 years ago
Solve for x -3 + x <br> = - 38
fiasKO [112]

x-3+x=-38

2x-3=-38

2x=3-38=-35

x=-35/2=-17.5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Point B corresponds to which Ordered Pair.. Question 1 options: (2, 6) (−2, 6) (2, −6) (−2, −6)
skad [1K]

where is the chart i cant say with out a chart

put the chart in another question and ill awwnser it because theres not enough information

5 0
3 years ago
Plsss help it due today I don’t understand how to do this plssss don’t just take the points
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

d a m i dont even know this

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Find the volume of the figure round your answer to the nearest tenth if necessary
egoroff_w [7]

Answer:

56.5

I think this is right

7 0
3 years ago
Other questions:
  • There are 30 students in Jenna's class. Jenna brought in 13 cupcakes. Which equation can be used to find the number of cupcakes
    7·2 answers
  • Simplify the ratio 13:143
    5·2 answers
  • A case of Mountain Dew (24 cans) cost $7.68. What is the unit price?
    8·2 answers
  • Help i am confused!! Need answer ASAP please 
    6·1 answer
  • 2³+b²+3²=?hihihihihihihi
    13·1 answer
  • Can some one please help me and explain how you got the answer?
    13·2 answers
  • How much paper will be needed to cover the triangular prism shown?
    12·2 answers
  • Consider an object moving along a line with the given velocity v. Assume t is time measured in seconds and velocities have units
    8·1 answer
  • Peyton is walking her dog, Willow, on a local trail and the dog falls 153 feet down a ravine! Payton is overcome with emotion an
    9·1 answer
  • Find the length of the hypotenuse
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!