1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sesenic [268]
3 years ago
7

3:

Mathematics
2 answers:
Klio2033 [76]3 years ago
3 0
M=e/c2

U just divide e=mc2 by c2 on both sides to isolate m
Blizzard [7]3 years ago
3 0

Answer:

E=m.c^2\\m=\frac{E}{c^2}

Step-by-step explanation:

If we have the values of E (energy) and c (speed of light) to obtain an equation that gives us the value of m (mass of the object), we clear the variable m from the initial equation

E=m.c^2\\m=\frac{E}{c^2}

You might be interested in
Plzzzz help
andrew-mc [135]
Question 1) x=4
the rest I rly dk
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whoever answers this question correctly will get the brainliest. what is 5x+9 if x=12
nataly862011 [7]
5 times 12 =60
so 60+9
the answer is 69
hope it helped
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can anyone solve and explain part b
rewona [7]

Answer:

Below in bold.

Step-by-step explanation:

b.

If we drop a perpendicular line from B to AC and mark the point D on AC, we have 2 right triangles, with AD = DC = 16 cm.

So tan O = BD/16 = 15/8

BD = (16*15)/8

= 2*15

= 30.

So the area of triangle ABC = 16*30

= 480 cm^2.

7 0
2 years ago
I will give brainliest, you have to put these in the correct order (24 points)
Vlada [557]

Answer:

First i do not know sorry please help me

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
On Call 3.5 hours: $10 Talk Time 1/2 hours: $1.25 What is the unit rate in dollars per hour for each company?
mafiozo [28]
On Call's unit rate is about $2.86 per hour, since $10/3.5 hours= $2.86/1 hour
Talk Time's unit rate is about $2.50 per hour, since $1.25/0.5 hours= $2.50/1 hour
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the probability of drawing yellow marble followed by a red marble from a bag containing 12 yellow marbles, 16 red marble
    11·1 answer
  • Need help with a math question
    7·1 answer
  • Slope is used to describe blank of a straight line. m=, slope formula m =
    7·1 answer
  • Which fractions are equivalent to -30/48
    15·1 answer
  • You sold $2,200 last week in mascara and $3,000 in eyeliner. At the end of this week you sold $1,850 in mascara and $2,600 in ey
    7·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST 6 added to a number is the same as 18 subtracted from 4 times the number. What is the number? a. 6 − x = 4x −
    14·2 answers
  • 7th grade math help me please
    12·1 answer
  • Find a similarity ratio is the ratio of perimeter's for to regular pentagons with areas of 16 cm Square and 49 cm Square
    14·1 answer
  • PLS ANSWER AND I WILL MARK AS BRAINLIST
    6·2 answers
  • Factor as the product of two binomials. x 2 + 3 x − 4
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!