1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xz_007 [3.2K]
3 years ago
7

Please help me……………………………………………………………

Mathematics
1 answer:
Irina18 [472]3 years ago
3 0

Hey there! :)

Answer:

x = -6.

Step-by-step explanation:

Given:

\sqrt[3]{5x-4} = \sqrt[3]{7x + 8}

Cube both sides:

5x - 4 = 7x + 8

Subtract 5x from both sides:

-4 = 2x + 8

Subtract 8 from both sides:

-12 = 2x

x = -6.

You might be interested in
If (a,b) is the vertex of the parabola whose equation is y= (x+3)^2 +3, what is the value of a+b?
Lerok [7]
The vertex is (-3,3),so a =-3, b=3. a+b=0
6 0
3 years ago
Write an absolute value equation that has the solutions x=8​ and x=18
amid [387]

Answer:

|x-5|=13

Step-by-step explanation:

I think this is right

8 0
2 years ago
Is the circumference more or less then 33 centimeters?
Zinaida [17]
The circumference is greater than 33 centimeters, it stands somewhere around 11 π.
5 0
3 years ago
Find the answer pleaseeee...<br><br>-15/9 + 9/4 = ? <br><br>Please find what the question mark is​
SVEN [57.7K]

Answer:

7/12

Step-by-step explanation:

-15/9+9/4

We need to make them have the same denominator:

9x4= 36 so that is our new denominator

-15x4= -60

9x9=81

(Sorry if i dont make sense)

Now we have -60/36+81/36 which is equal to 21/36.

Now we simplify:

21/36=7/12

3 0
3 years ago
There are 120 children standing in a line, every third child gets a rubber, every fourth child gets a ruler and every fifth chil
nevsk [136]

Answer:

It would be the 60th child

Step-by-step explanation:

3,6,9,12,

4,8,12,16,

5,10,15,

60 is the first number that can be divided by 60/3=20 60/4=15 60/5=12

Hope this helps<3

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The cost of 3 notebooks and 2 pens is $10.45. The cost of 4 notebooks and 6 pens is $17.60.
    7·1 answer
  • Use the drop-down menus to complete each equation so the statement about its solution is true
    11·2 answers
  • NEED ANSWERS ASAP The two triangles are similar.<br><br> What is the value of x?
    13·1 answer
  • Tom and David get their haircut at the barber shop on Saturdays.Tom gets his hair cut every 3 weeks. David gets his hair cut eve
    10·1 answer
  • 1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
    8·2 answers
  • Kari plans to sample 20 people of a population that contains 100 students. She wants to determine how many people wake up before
    5·2 answers
  • Please answer I will mark as brainliest​
    8·1 answer
  • A copy machine can print 480 copies every 4 minutes.
    11·1 answer
  • In experiments where participants were allowed to sleep for an unlimited amount of time, participants tended to sleep 12 or more
    15·1 answer
  • Is 26−−√ greater than, less than, or equal to four?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!