1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ruslelena [56]
3 years ago
10

Set up and solve a system of equations to solve the problem.

Mathematics
2 answers:
Murrr4er [49]3 years ago
5 0
Y = 30x + 60
y = 50x

30x - y = -60
50x - y = 0
solve the system.
(3,50)
he would pay the same amount at 3 months in, for $50.

Butoxors [25]3 years ago
4 0

Answer:

The first Gym when he joins we will have to pay 60 dollars and in a 30 witch cost 90 dollers. but the second gym cost 50 $ per month so the first gym in a year he will pay 450$ and the second one 600 so the first one is cheeper.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Jack unfolded a cardboard box. The figure of the unfolded box is shown below: A long rectangle divided along the length into 4 e
Leni [432]
8*8*6 - expression for area
7 0
4 years ago
Concession stand sales for each game in season are $320, $540, $230, $450, $280, and $580. What is the mean sales per game? Expl
Alex_Xolod [135]

Answer:

$400

Step-by-step explanation:

all you do is add 320+540+230+450+280+580/6 and the asnwe comes out to 400

4 0
3 years ago
Lilo's office store sells 5 pens for $12.50. Ellis' office store sells 8 of the same pens as Lilo's office store for x dollars.
Rufina [12.5K]
$20 :)

steps :
divide 12,50 by 5
multiply the answ by 8
8 0
3 years ago
A car travels 52/5 kilometers in 23/4 minutes. What is the unit rate in kilometers per minute?
AleksAgata [21]

Answer:

i

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
John spent $75 on a shopping trip for new clothes last week. He had expected to spend $100 on clothes. How much was the error in
Gre4nikov [31]
The answer is either c or b because i think they are the same
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The area of a rectangle is 72 cm2. State the dimensions of the rectangle with the least perimeter. Calculate the perimeter.
    9·1 answer
  • Evaluate the indefinite integral. (use c for the constant of integration.) tan6(θ) sec2(θ) dθ illustrate and check that your ans
    15·1 answer
  • Help asap!!
    12·2 answers
  • The davis family traveled 35 miles in 1/2 hour if it is currently 2:00pm any the family destination is 245 miles away at what ti
    10·1 answer
  • because his goal is to bike 65 miles over the four days what equation can be used to find the number of miles he should bike on
    9·2 answers
  • Clem Colfax had $10 to buy groceries. He needed milk costing 70 cents a carton, bread costing 60 cents a loaf, breakfast cereal
    10·1 answer
  • What is 9xy+x+2+x+y+xy+4
    13·2 answers
  • after 8% discount from the list price, the sale price price of a poster was $17.48. what was the list price of poster.
    10·1 answer
  • Calcular el área de un hexágono regular si su lado mide 8 √3cm
    7·1 answer
  • What is the probability of a customer buying a vegetable that is not an onion at this store?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!