1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Marina86
[1]
3 years ago
9
What is the value of x? Enter your answer in the box. x = ___
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
lapo4ka
[179]
3 years ago
5
0
Answer:
x=8
Explanation:
The picture tells us that the triangle is equilateral (this means that each angle is 60°). We can assume this because each side has been marked with the same line.
Because each angle is equal to 60°, this means that:
7x+4=60
Now solve for x:
7x=56
x=8
Send
You might be interested in
The ortiz children were given $20 spending money. By the end of day two, Joe had spent 7/8 of his money, and Lila had spent 3/4
skelet666 [1.2K]
They spent $44.50 overall
(:
5
0
3 years ago
Please help me with this
Ivan
800/560
10/7
Your answer is 1 3/7 pounds per dollar
hope it helps
6
0
3 years ago
Read 2 more answers
Mane who be shaking dice?
skelet666 [1.2K]
Not me
Step-by-step explanation:
5
0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP!!! Need Help With Homework!
Airida [17]
Answer:
<1 and <2
<5 and<6
<4 and <2
3
0
3 years ago
The table represents some points on the graph of a linear function.
labwork [276]
Answer:
Step-by-step explanation:
4
0
2 years ago
Other questions:
1/2-1\3 in simplest form
9
·
1 answer
The original value of a car is 18000 and it depreciates by 15% each year. what is the value of the car after three years?
5
·
1 answer
3x + y = 4<br> x - 2y = 3
10
·
1 answer
A pie costs $12.55. If it has a diameter of 12 inches what is the cost per square inch of the pie.
6
·
1 answer
Bakery can make 8 cheesecakes for every 1 block of cream cheese which table represents the relationship between the number of ch
12
·
1 answer
Which graph can be used to find the solution of the following system of equations?
8
·
1 answer
8x1 = 8
11
·
2 answers
PLS HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
11
·
2 answers
Three friends go grocery shopping together, and each buys the same kind of
14
·
2 answers
Help!!!!!!!!!!<br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5Csqrt%7B500%7D%20%7D%7B%5Csqrt%5B%5D%7B5%7D%20%7D" id="TexFormu
9
·
2 answers
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!