Answer:
1.2 lbs
Step-by-step explanation:
This problem is set up so that the total price is proportional to the price per pound, so to find the proportion you would divide the total cost by the cost per pound. 3.42/2.85 = 1.2, so the answer is 1.2 pounds.
12 to the 4th power which is 12×12×12×12 which will be equal to 20,736 in 4 ft