This can't be answer it depends on wha the equation is
Answer #1- 8 mins
Answer #2-$0.571
Explanation for #1:
For this first equation you need to find 1 mike per ___ minutes. To get from 10 to 1, you need to divide by 10. This can also be put into this equation—
10x=80
So, to find how many minutes for each mile, divide 80 by 10. This will result in 8. This means that Dan ran 1 mile in 8 minutes.
Explanation for #2:
For this next one we see that we need to find how much Yoko spent on each pound of rice.
Since we are trying to find 1 pound of rice per ___ dollars, we need to divide both 14 and 8 by 14. This can also be put into this equation—
14x=8
Once this is done we know that 1 pound of rice is equal to 0.571428571428571 cents. But, since you are required to round to the nearest hundredth, the answer will only be $0.571.
Hope this helps comment below for more questions :)
Answer:
Which Question???
Step-by-step explanation:
Answer:.41 and also take down all thoses tabs theyll mess up your computer
Step-by-step explanation:
B) Ana is correct because 2 + 10 is greater than 10
if it were less than 10 then the last length would not be long enough to reach to the other side