1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Montano1993 [528]
3 years ago
14

Carol bought 8 identical boxes for a total of $3.60. How much did each box cost? Which let statement(s) would you use?

Mathematics
1 answer:
madreJ [45]3 years ago
4 0
3.60/8=.45
$0.45 per box

You might be interested in
How much does each child receive for school supplies?
Debora [2.8K]

Answer:

$13.5

Step-by-step explanation:

Divide the total amount raised by how many students the money was divided among.

135/10=13.5

3 0
3 years ago
Can someone please help me out with this? Honestly have no idea how this table works
soldi70 [24.7K]
I could help you with math
5 0
2 years ago
Please help, i’ll mark brainliest.
nalin [4]

Answer:

264 cu

Step-by-step explanation:

This is because you have to add it from all sides, the first prism is 144 cu and then the second one is, 120, and when you add both of those together you get 264

<u><em>Thus the answer is....264</em></u>

5 0
2 years ago
Evaluate a-b for a=5 and b=(-8)
Rudik [331]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

a = 5

b = -8

5 - -8 = 13

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 2-pack of plastic flower pots costs $8.90. What is the unit price?
I am Lyosha [343]

Answer:

$0.79

Explanation:

1.58/2= 0.79

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Forty five men can construct a road 210m long in 60 days. What length would be constructed by 72 men in 50 days assuming that al
    11·1 answer
  • Tom's mark of a maths test was 68.This was 20% worse than his mark in English.what was Tom's English mark ?
    14·1 answer
  • A=1+Prt solve for p
    7·1 answer
  • Which statement is true?
    7·1 answer
  • Write a vector equation of the line that passes through point P(-4,11) and is parallel to a=[-3,8]. Then write parametric equati
    6·1 answer
  • At Al's catering service they often make a large batch of fruit salad. The recipe for the fruit salad requires 2 cups of apples
    5·1 answer
  • Need help on this question ASAP.
    14·1 answer
  • Write the rule for the nth term of the following sequence.
    8·1 answer
  • Someone Help please!
    12·1 answer
  • Use the distance formula to find the distance, to the nearest tenth, from S(7, −1) to V(−1, 3).
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!