1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olin [163]
3 years ago
8

What is the value of x in -4(5x-5)=120

Mathematics
1 answer:
Evgesh-ka [11]3 years ago
6 0

Answer: x = -5

Step-by-step explanation: To solve this equation, we start by distributing the -4 through the parentheses on the left side.

So we have -4 times x which is -20x and -4 times -5 which is positive 20. So our equation now reads -20x + 20 = 120.

Solving from here, we subtract 20 from both sides of the equation and we have -20x = 100 and dividing both sides by -20, we find that x = -5.

Although I will not provide work to check our answer, the great thing about solving equations is that your can always check your answer by substituting what you got as a final answer into the original equation.

You might be interested in
Todos os números pares​
solniwko [45]

Answer:

en que te ayudo

Step-by-step explanation:

TIENES TAREA

5 0
3 years ago
What is the surface area of the square pyramid? ​
Schach [20]

Answer:

You find the area of all the faces of the square pyramid, then add them together to get the surface area.

6 0
3 years ago
A band to played 3 concerts and earned about a total of $321.00.the band earned about the same amount for each concert estimate
Darya [45]
All you have to do is divide 321 by 3 to get $107.00 each night
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sara bought a 25-ounce jar of strawberry jam for $4.50. What is the unit price?
fgiga [73]
$0.18 is the answer. How I got it was you do $4.50 over 25 ounces. Then divide the $4.50 by 25. You should get 0.18
7 0
3 years ago
If x square plus 8x plus q =(x plus k) Square find the value of k and q​
PIT_PIT [208]

Answer:

The value of k is 4 and q is 16.

Step-by-step explanation:

First, you have to expand the brackets by applying :

{(a + b)}^{2}  =  {a}^{2}  + 2ab +  {b}^{2}

{x}^{2}  + 8x + q =  {(x + k)}^{2}

{x}^{2}  + 8x + q =  {x}^{2}  + 2kx +  {k}^{2}

Next, you have to do it by comparison :

{x}^{2}  + 8x + q =  {x}^{2}  + 2kx +  {k}^{2}

by \: comparison

8x = 2kx

8 = 2k

k = 4

q =  {k}^{2}

q =  {4}^{2}

q = 16

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What's the answer to 16x-10y=10<br>                              -8x-6y=6
    8·1 answer
  • Seth is trying to find the unit price for a package of blank discs on sale at 10 for 5.49, his answer was $1.82 per disc is he c
    8·1 answer
  • clark wants to figure out how many pens to order for the office. there are 36 workers, and he need to order one pen for each wor
    12·1 answer
  • Answer this question
    5·1 answer
  • A boy gets 560 marks out of 700. What is the percentage of his marks?​
    12·2 answers
  • Change 8.94 into a fraction
    11·2 answers
  • The table shows the proportion of US e-commerce revenue for 2016–2018 for each day of Thanksgiving weekend.
    11·1 answer
  • Nolan invested $8,100 in an account paying an interest rate of 8 3/4% compounded quarterly. Carter invested $8,100 in an account
    9·2 answers
  • Use suitable identity to find the product of (7 – 2y) (7 +2y).
    7·1 answer
  • A person hikes 4 miles in 2.5 hours. Find the unit rate in miles per hour.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!