Answer:
5x + 2y = 3280
x+y = 785
x = 785 - y
5*(785 - y) + 2y = 3280
3925 - 5y + 2y = 3280
3925 - 3280 - 3y = 0
645 = 3y
y=645/3=215
x=785-215 = 570
Adults - 570 tickets, childs - 215 tickets.
570*5 + 215*2 = 3280
570 adult and 215 child and 3,280 in total
if i could get brainliest that would be great
Answer:

Step-by-step explanation:
Given

Required
Determine KBC
Since BK is a bisector of ABC at B,
this implies that:

Substitute 28.3 for ABK

Reorder

Answer:
B (second table in list)
Step-by-step explanation:
The function is a quadratic with vertex and y-intercept at (0,-2). The parabola opens up meaning only y - values above -2 are a part of the function. Since range is the set of all y values, then the range is
.
The domain is not restricted and it is all real numbers.
The inverse of the function is where x and y are switched. So the range becomes the domain and vice verse.
This means the domain of the inverse is
and the range of the inverse is all real numbers.
Answer:
The total distance walked by Paulo is 3750 feet.
Step-by-step explanation:
Here the four points are<em> (-2,1) (-2,-7) (5,-7) (5,1)</em>
Moving from stop A to B, only the y coordinate changes,
the change is ,
=1-(-7) = 1+7 = 8 units
Moving from stop B to C, only the x coordinate changes,
the change is ,
=5-(-2) = 5+2 = 7 units
Moving from stop C to D, only the y coordinate changes,
the change is
=1-(-7) = 1+7 = 8 units
Moving from stop D to A, only the x coordinate changes,
the change is
=5-(-2) = 5+2 = 7 units
Thus, the total distance traveled is 8+7+8+7 = 30 units
It is given that <em>1 unit = 125 feet</em>
Thus, the total distance traveled is = 
The total distance walked by Paulo is 3750 feet.
Answer:
The better deal is the 12 pack because the unit price is $0.37 which is lower than the unit price of the 18 pack that is $0.80.
Step-by-step explanation:
To find which is the better deal, you have to determine which one offers a lower unit price by dividing the price of each package by the number of balls in the pack:
$4.47/12=$0.37
$14.46/18=$0.80
According to this, the answer is that the better deal is the 12 pack because the unit price is $0.37 which is lower than the unit price of the 18 pack that is $0.80.