Answer:
$0.37 per oz
Step-by-step explanation:
Unit rate
<u>9 oz costs $3.39 and 1 oz of chips cost: </u>
- $3.39/9 = $0.37 per oz of chips
The mode would be 17, it’s the number that appears the most. I’m not rewriting it though
Answer:
8. 8.80
9. 90
Step-by-step explanation:
Question 8: Use the Pythagorean formula
DE² = DF²+EF²
EF² = DE² - DF²
= 16.2² - 13.6²
= 77.48
EF = √77.48 = 8.80 (Answer)
Question 9: Use the Cosine Rule
GI² = GH² +HI² - 2·GH·HI·Cos ∠GHI
= 60² + 42² - 2·60·42·Cos 123
= 3600 +1764 - (-2744.98)
= 8108.98
GI = √8108.98 = 90
Answer:
D
Step-by-step explanation:
i added it
Solving: (5)(3 - 1) + 4
Step One: Subtract 1 from 3 which is 2
<span><span>5<span>(<span>3 − 1</span>) </span></span>+ 4
Step Two, Multiply 5 by 2 which is 10</span><span>=<span><span><span>(5)</span><span>(2) </span></span>+ 4
Step Three, Add 4 to 10 which is 14</span></span><span>=<span>10+4
</span></span><span>=<span>14
Answer:
(A)14
Hope this helps!
</span></span>