Answer:
is the required equation.
The Per sq ft of sheet costs $ 27.31.
Step-by-step explanation:
The total amount of sheet purchased = 8.8 sq. ft
The amount of sheet used = 2. 1 sq ft.
The worth of remaining sheet = $183
Let us assume the cost per sq ft of sheet = $x
Now, the remaining sheet =
Amount of total sheet purchased- Amount of sheet used
= 8.8 sq. ft - 2. 1 sq ft. = 6. 7 sq. ft
So, the worth of the remaining sheet 6.7 sq ft is $183.
⇒ Worth of 1 sq ft of sheet = $183 /6.7 sq ft
or,
or x = $27.31
Hence, the Per sq ft of sheet costs $ 27.31.
<em>subtract 2 from both sides</em>
<em>divide both sides by (-4)</em>

This is called the median.
Answer:
Sheila had 24 cupcakes, she gave 1/3 of them to Caleb. How many cupcakes did she give to Caleb?
Step-by-step explanation:
24 x 1/3 = 8
She gave 8 cupcakes to Caleb.