1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kobusy [5.1K]
3 years ago
7

What it the angle measure ?

Mathematics
1 answer:
OLga [1]3 years ago
7 0
∠V= 90°
So, 63°+90°+___=180°
27° will be the number in the blank.
Finally, 90°+27°= 117°

In short, the answer would be: ∠RVP= 117°

Hope this answer helps! Good luck :)
You might be interested in
Write a definition of your choice. Then write the definition as a biconditional.​
igomit [66]

Answer:

Biconditional statements do not use the key words 'if' and 'then. ' Biconditional statements are true statements that combine the hypothesis and the conclusion with the key words 'if and only if. ' For example, the statement will take this form: (hypothesis) if and only if (conclusion).

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
PLS HELP ASAP.........
Alchen [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

Because there is sound and a tune that plays again anytime people are shown having fun at the carnival, the Kit Kat commercial is effective. When the sound is silenced, the commercial's lyrics will come to the viewer's thoughts without any further thought.

4 0
2 years ago
Total cost is $14 plus 10% tip
castortr0y [4]

Answer:

the tip will be 1.40 which will make your bill total 15.40 hope this helps

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the correct answer.
Rina8888 [55]
A - actuary...........that is the answer
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Show the sample space of the following ice cream choices: You have vanilla, chocolate, or strawberry ice cream and you can have
77julia77 [94]
Is this like the chicken feet problems?
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Enver has a $20 gift card for a smoothie shop. He calculates that if he buys a smoothie for $5.10 and a pack of almonds for $1.9
    7·1 answer
  • A doctor ordered a patient to exercise. The patient ealked for 147 minutes in 2 weeks. The ratio of the time for the first week
    15·1 answer
  • Alison is playing a video game. At the end of each level, the player is given either a bag of gold or a magic wand.
    5·1 answer
  • Find unit rate. $2.40 for 12 eggs
    8·1 answer
  • Simplify this for me please!!! And fast
    7·1 answer
  • BRAILLEST just help me answer
    6·2 answers
  • What is the lest comen demomator of 1/8 1/12 and 7/18
    9·2 answers
  • Mr. Samson has two kinds of fruit in his basket. The ratio
    14·2 answers
  • Find the surface area of the prism
    13·1 answer
  • What is the rate of change of the function y = 2x-3y=2x−3?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!