1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
barxatty [35]
3 years ago
9

The school paper charges $1.50 for an ad, plus 25 cents per word. Carl wants to spend only $12.00 on the ad.

Mathematics
2 answers:
statuscvo [17]3 years ago
7 0

Answer:

42 words

Step-by-step explanation:

To solve just solve 0.25x +1.50 = 12.00 for x

olchik [2.2K]3 years ago
3 0
$12.00 what Carl wants to spend
-
$ 1.50 for add
————
$10.50 left over

$.25/$10.50=42 words
You might be interested in
I need help from 1 to 13 please!
valina [46]
1. 11 between x and 0 between y 
2. 0 between x and 12 between y 
3. 3 between x and 0 between y 
4. 0 between x and 11 between y 
5. 0 between x and 6 between y 
6. (4,-2) and (-6,-2) 
7. (2,12) and (2,-4) 
8. (-7,-2) and (-7,-8) 
9. (4,5) and (4,-7) 
10. (9,9) and (-11,9) 
11. (4,2) and (-10,2) 
12. 4 units 
13. 7 units 
Hope this helps!
8 0
3 years ago
50 POINT PLS HELP
STALIN [3.7K]
1,416 hours for mercury to make a full rotation
5 0
3 years ago
A construction crew has just finished building a road. The crew worked for
Ket [755]
So 11 and a half day so count up how the hours in a day so 24 hr and multiply it by 11 and 0.5 ( bc 0.5 is 1/2)
That’s the first part Ik how to do
5 0
3 years ago
Please help with this, its do right know
Olin [163]
The answer is A because it can be put into the equation: y= 3x+10
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
50 pounds of pet food for $37.99. What is the cost per pound? ( round to the nearest hundredth)
katrin2010 [14]
1 lb of pet food is 76/lb.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A car drives at 45 km/h for 3 hours.<br> How far does the car travel?
    11·2 answers
  • What is the volume of a right rectangular prism with a length of 2 1/3 ft, a width of ​ 1 1/2 ​ ft, and a height of ​ 3 3/4 ​ ft
    11·1 answer
  • A boat traveled 60 miles downstream and back. The trip downstream took 3 hours. The trip back
    10·2 answers
  • Which of the following angles is in the solution set of sec2θ - 3secθ - 2 = 0 for 0° ≤ θ &lt; 360°
    15·1 answer
  • A bike rental company charges $60 for the first hour, and $25 for each additional hour. Michael wants to spend less than $200 on
    5·2 answers
  • Need help ASAP, willing to give brainliest to the best answer!
    10·2 answers
  • Dominique spent $31.41 on 9 bags of Takis. How much did each bag cost?
    14·2 answers
  • Type the correct answer in each box use numerals instead of words consider the quadratic equation
    7·1 answer
  • HELPPP PLZ ASAP I WILL MARK U AS A BRAINLIEST
    10·1 answer
  • A line passes through the points (3,0) and (4,2). What is its equation in slope-intercept form?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!