1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina86 [1]
3 years ago
6

Kayla spent half of her weekly allowance on clothes. To earn more money her parents let her clean the oven for $4. What is her w

eekly allowance if she ended with $12?
Mathematics
1 answer:
marysya [2.9K]3 years ago
5 0
In this question, the first information that we get is that Kayla spent half of her weekly allowance in clothes. On cleaning the oven Kayla gets $4. Finally Kayla is left with $12.
Let us assume that the weekly allowance of Kayla = x
Amount of allowance saved after buying clothes = x/2
 Then we can go for the equation
x/2 + 4 = 12
x + (4 * 2) = 12 * 2
x + 8 = 24
x = 24 -8
   = 16
So we can now see that the weekly allowance of Kayla is $16
You might be interested in
Find the 15th term of the geometric sequence 2 , -8 , 32
marishachu [46]

Answer:

first term (a)= 2

second term (b) = -8

common ratio (r) = -8/2 = -4

15th term = ar^ (n-1)

                = 2* (-4)^ 14 =536870912

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
The ratio of the length to the width of a picture is 5:2. The picture is enlarged so that its length is 15 inches now. What is t
Maru [420]
The answer is B.
The ratio is multiplied by three so 5 times 3 is 15 and 2 times 3 is 6.
8 0
3 years ago
Kim read 4/5 of her book and Grace read 6/10 of her book. who read more of her book, kim or Grace?
love history [14]
Kim did. Make the fractions into decimals(4 divided by 5, 6 divided by 10) Kim got 0.8, while Grace got 0.6.
3 0
3 years ago
Alysha’s average speed when walking home from the market was 5 mph, and it takes her 21 minutes longer than when she drives to t
Delicious77 [7]

9514 1404 393

Answer:

  3 minutes

Step-by-step explanation:

Let x represent Alysha's time to drive home from the market.

Speed and time are inversely proportional to each other (for the same distance), so we have ...

  (walking speed)(walking time) = (driving speed)(driving time)

  5(x +21) = (8·5)(x)

  x +21 = 8x . . . . . . . . . divide by 5

  21 = 7x . . . . . . . . subtract x

  3 = x . . . . . . .divide by 7

It takes Alysha 3 minutes to drive home from the market.

3 0
3 years ago
Product of two natural numbers p and q is 590 and their hcf is 59. how many set of values of p and q is possible
djverab [1.8K]

\text{Let the product of two natural numbers p and q is 590, and their HCF is 59}\\
\\
\text{we know that the product of LCM and HCF of any two numbers is equal}\\
\text{to the product of the numbers. that is}\\
\\
\text{HCF}\times \text{ LCM}=p\times q\\
\\
\Rightarrow 59 \times \text{LCM}=590\\
\\
\Rightarrow \text{LCM}=\frac{590}{59}\\
\\
\Rightarrow \text{LCM}=10\\
\\
\text{for any two natural numbers, their Least Common Multiple (LCM) is always}

\text{greater than their HCF.}\\
\\
\text{but here we can see that }LCM

Hence there is no such natural numbers exist.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
    14·1 answer
  • Round 3.721 to the nearest hundredths place
    8·1 answer
  • What is an equation of a line in point slope form that passes through (-2, -6) and has a slope of 1/3
    14·1 answer
  • Divide p(x) = x4 + 6x3 + 7x2 − 6x − 8 by x + 4 and by x − 3 to find the remainder in each case. Make sure to use the remainder t
    13·1 answer
  • NEED TO KNOW IMMEDIATELY the Revenue each season from tickets at the theme part is represented by t(x) = 3x the cost to pay the
    6·1 answer
  • The probability of an event happening is (11/30), what is the probability of the event not happening?
    15·1 answer
  • What expression is equivalent to (3x^2+4x-7)(x-3)​
    13·1 answer
  • Solve the system using elimination. x − 4y = 4 and -3x − 4y = 12
    14·1 answer
  • A. Image<br> B. Rotation <br> C. Reflection <br> D. Transformation
    9·1 answer
  • Please help me with this math problem!! Will give brainliest!! NO LINKS PLEASE!! Thanks!! :)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!