1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oliga [24]
3 years ago
10

A train arrives at a station and waits 2 min before departing. Another train arrives at the station 18 minutes later, repeating

the cycle. Identify the probability that a train will be at the station when you arrive. HELP PLEASE!!!

Mathematics
1 answer:
s2008m [1.1K]3 years ago
5 0

Answer: If the second train arrives at the station 18 minutes after the first one DEPARTS, then there's a train waiting at the station for 2 minutes out of every 20.

So the probability a train will be there when you arrive is

2/20 = 0.1

You might be interested in
PLEASE HELP!!!!!
nasty-shy [4]
The total charge would be $445.

Hope this helps!!
6 0
3 years ago
Pleasee explainnnn #23 ​
Lelu [443]
Volume of a triangular pyramid is v=1/3AH so the answer is 8
5 0
3 years ago
Anyone know the answer?
Brut [27]
Check out the picture I've got the full explanations on there
Hope it's clear

4 0
3 years ago
The price of printing digital photos is $1.40 for 7 prints. If Louie wants to
Alex777 [14]

Answer:

It will cost $9.80

Step-by-step explanation:

To find the cost, you have to divide the cost for 7 prints and then multiply it by 49.

1.40÷7= 0.2

0.2×49= 9.8

The answer that you get is the total cost for 49 prints.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer !!! ? pls help
Mumz [18]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me with my homework.
    9·1 answer
  • Instructions for a craft project say that the length of a piece of red ribbon should be 7 inches less than the length of a piece
    6·1 answer
  • Find the value of x​
    13·1 answer
  • Macy, Kayley, Maddie, and Rachel collected 13 marbles. They want to share the marbles equally. How many marbles will each of the
    9·2 answers
  • Write the equation of a vertical line that passes through the point (–4, 4).
    14·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through the points (3,2) and (7,5)
    12·1 answer
  • Find the product of (4z2 + 7z - 8) and (-z + 3).
    5·2 answers
  • Help please!!! I really need it
    7·1 answer
  • A 3-gallon bottle of fabric softener costs $33.24. What is the price per quart?
    5·1 answer
  • Find the missing side of the right triangle a=24m and b=7m
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!