1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jolli1 [7]
3 years ago
5

the graph below is a translated reflection of the graph of the parent function. Write the quadratic function to model the graph.

​

Mathematics
2 answers:
Pie3 years ago
6 0

Answer:   y=-\dfrac{16}{9}(x+3)^2+4

<u>Step-by-step explanation:</u>

Use the vertex formula:  y = a(x - h)² + k    where

  • a is the vertical stretch
  • -a is a reflection over the x-axis
  • (h, k) is the vertex

We can see that the vertex of the curve is (-3, 4)  -->  h = -3, k = 4

and it is a reflection over the x-axis --> a-value is negative

We need to find the a-value. Choose another point on the curve and plug it into the vertex formula for (x, y) and then solve for a.

I will choose (x, y) = (-3/2, 0)

0=a\bigg(\dfrac{-3}{2}+3\bigg)^2+4\\\\\\-4=a\bigg(\dfrac{3}{2}\bigg)^2\\\\\\-4\bigg(\dfrac{2}{3}\bigg)^2=a\\\\\\-\dfrac{16}{9}=a

Now that we know the vertex and the a-value, we can input them into the vertex formula:

                         \large\boxed{y=-\dfrac{16}{9}(x+3)^2+4}

White raven [17]3 years ago
4 0

Answer:

Answer:  

Step-by-step explanation:

Use the vertex formula:  y = a(x - h)² + k    where

a is the vertical stretch

-a is a reflection over the x-axis

(h, k) is the vertex

We can see that the vertex of the curve is (-3, 4)  -->  h = -3, k = 4

and it is a reflection over the x-axis --> a-value is negative

We need to find the a-value. Choose another point on the curve and plug it into the vertex formula for (x, y) and then solve for a.

I will choose (x, y) = (-3/2, 0)

Now that we know the vertex and the a-value, we can input them into the vertex formula:

                       

You might be interested in
3.
sergey [27]

Answer:

His money earned $36 after 3 months

Step-by-step explanation:

* Lets revise the rules of simple interest

- Simple Interest Equation (Principal + Interest)

 A = P(1 + rt)

- Where:

• A = Total amount (principal + interest)  future amount

• P = Principal Amount

• I = Interest Amount

• r = Rate of Interest per year in decimal; r = R/100

• t = Time Period involved  

* To calculate the interest I use the formula

  I = P × r × t

* Lets solve the problem

- The rate is annual

- The interest calculated after 3 months

∴ I = P × R/100 × t/12

∵ P = $3600.00

∵ R = 4%

∵ t = 3 month

∴ I = 3600.00 × 4/100 × 3/12 = $36

* His money earned $36 after 3 months

5 0
3 years ago
Can Fractions and ratios cannot have zero in the denominator?
labwork [276]
True , is the answer ! :)
4 0
3 years ago
David has 36 apple and pear trees in his gardens. If he plant 4 more apple trees, he will have the same amount of apple and pear
amm1812

Answer:

16 apples, 20 pears

Step-by-step explanation:

36+4=40

So 40/2= 20 or an even amount of both apples and pears

20-4= 16 ~Original amount of apples

36-16=20 ~Amount of pears

6 0
3 years ago
Hello, please help me ​
dem82 [27]

Answer:

The second answer is correct.

Step-by-step explanation:

1 quart = 0.95 litres

15 quarts = 15 quarts * 0.95 litres/quart, which is the second answer.

5 0
3 years ago
2(x−23)=0 plz answer
Veronika [31]
Don’t get it what r the options
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the range from 4 to –2.<br><br><br> 6<br><br> –2<br><br> 4<br><br> 2
    13·2 answers
  • 60.2 rounded to the nearest hundredth
    7·1 answer
  • Help!!! WITH Solve each inequality and graph the solution on the number line. ​
    7·1 answer
  • 618 runners registered for the marathon. Of these runners 0.8% completed the race in under 2 hr 15 min. a) how many runners comp
    15·1 answer
  • PLEASE PLEASE PLEASE HELP!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • What is the perimeter of polygon LMNPQ
    6·2 answers
  • Why did my dad hasn't come back with the milk after ten years?
    10·1 answer
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.<br><br> $5.99 for 19 lb
    12·1 answer
  • There is a bag filled with 6 blue and 5 red marbles.
    6·1 answer
  • Please answer me please​
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!