1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jasenka [17]
3 years ago
8

How much did the united pay for new mexico and california?

History
1 answer:
motikmotik3 years ago
8 0
<span> The lands in question were mostly gotten as a result of the Mexican-American War, and the settlement called for a $15 million payment to Mexico (but most of it was simply pro-rated out of Mexico's war debt).</span><span>May 16, 2016</span>
You might be interested in
As the west became more and more settled in America the U.S. government wanted ______ to expand as fast as possible?
KonstantinChe [14]

a rail roads this is why they built the railrod in the 1850 that was almost through the whole reaches of the us

4 0
2 years ago
11. What happens to their son Howard after the heat gets turned off?<br> I
Masja [62]

Answer:

he gets cold

Explanation:

he gets cold so whoever turnt that shi off better turn it back on before he freezes

3 0
3 years ago
What belief does cugoano explicitly state in this passage
tia_tia [17]

The practice of enslaving people is contrary to Christian principles

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Do you think schools named for leaders who supported racism should be renamed
drek231 [11]

Answer:

no

Explanation:

im gonna be labeled racist for this but some of them were good in their own right, multiple of our founding fathers (including George Washington himself) had slaves. Do you see people trying to go against the very man that is a huge reason the US exist? so no

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
.
schepotkina [342]

Answer:

D is the answer

Explanation:  All of those statements are true about neanderthals.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which trend during the 1920s does this image reflect?
    15·2 answers
  • A store sells a 1 1/4 pound package of turkey for $9. What is the unit price of the turkey in the package
    6·1 answer
  • Select all that apply.
    14·1 answer
  • Why did the writers of the Constitution specifically define the powers of the national government?
    9·1 answer
  • What is the next step in the legislative process after a committee has reported a measure to the senate?
    7·2 answers
  • After defeating German forces in North Africa, Allied leaders turned their attention to which of the following countries?
    14·2 answers
  • Can someone help me please ?
    9·1 answer
  • What are three major benefits to building dams on this river?
    8·1 answer
  • Why did conservatism grow?
    9·1 answer
  • Why are cities in Michigan NOT city-states?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!