1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anygoal [31]
3 years ago
10

Claudia contracts with Friendly Paving Co. to install a new driveway. To pay for this work, Claudia transfers to Friendly Paving

Co. her right to receive payment from Clifford for a loan she made him. Friendly Paving Co. is the:
Business
1 answer:
Olenka [21]3 years ago
7 0

Answer:

Creditor beneficiary

Explanation:

The first contract is between Claudia and Clifford, in which Clifford is the debtor to the creditor Claudia.

This means that Claudia holds a legal contractual right to receive a payment from Clifford.

Now there is a second contract between Claudia and Friendly Paving Co. this is basically the agreement to install driveway. For this Claudia has to pay to Friendly Paving Co.

For this if she transfers her right of receiving the payment from Clifford towards Friendly Paving co. then she announces Friendly Paving Co. to be a creditor beneficiary.

You might be interested in
acme global allows managers time off to attend classes and pays tuition for managers who are pursuing a master of business admin
slamgirl [31]

Option (A) is the appropriate choice. In the pay system, tuition reimbursement is regarded as a benefit.

<h3>Tuition Reimbursement: What is it?</h3>

Tuition compensation (also recognized as training assistance) is a worker advantage through which a corporation pays for a pre-determined amount of continuing schooling credits or university coursework to be applied towards a degree.

<h3>How significant is the compensation system?</h3>

The complete rewards that are offered to employees for their labor and other services to the company are included in the compensation system. In addition to indirect financial benefits, compensation also includes direct financial rewards.

It establishes a foundation for employee happiness and satisfaction, which lowers staff turnover and promotes organizational stability. It improves the job appraisal process, which in turn aids in establishing more reachable and realistic standards.

Learn more about tuition reimbursement here: brainly.com/question/11600567

#SPJ4

3 0
1 year ago
A commodity is something with cash value that can be bought or sold.<br> true or false
Irina-Kira [14]

Answer:

True

Explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Todrick Company is a merchandiser that reported the following information based on 1,000 units sold: Sales $ 315,000 Beginning m
prohojiy [21]

Answer:

Instructions are listed below

Explanation:

Giving the following information:

Q=1000

Sales= $ 315,000

Beginning merchandise inventory= $21,000

Purchases= $210,000

Ending merchandise inventory= $10,500

Fixed selling expense= $ ?

Fixed administrative expense= $12,600

Variable selling expense= $15,750

Variable administrative expense= $ ?

Contribution margin= $63,000

Net operating income= $18,900

First, we have to calculate the variable administrative expense:

Contribution margin= sales - cost of goods sold - variable selling expense - variable administrative expense

63000= 315000 - (beginning inventory + purchase - ending inventory) - 15750 - variable administrative expense

variable administrative expense= 315000 - (21000+210000-10500)-15750-63000

variable administrative expense= $15750

Now, we can calculate the fixed selling expense:

Net operating income= contribution margin - fixed selling expense - fixed administrative expense

18900= 63000 - fixed selling expense - 12600

fixed selling expense= 63000-12600-18900

fixed selling expense= 31500

A)Sales= 315,000

Variable costs:

Cost of good sold= 220,500

Variable selling expense= 15,750

Variable administrative expense= 15,750

Total variable cost= 252,000

Contribution margin=$63000

Fixed costs:

Fixed selling expense= 31,500

Fixed administrative expense= 12,600

Total fixed cost= $44,100

Net profit= $18,900

B) Revenue= 315,000

COGS= 220,500 (-)

Gross porfit= 94500

Selling expense= (15750+31500)= 47,250

Administrative expense= (15750+12600)= 28,350

EBITDA= 18,900

C) Selling price per unit= 315,000/1000= $315

D) Variable cost per unit= total variable cost/q= 252000/1000= $252

E) Contribution margin per unit= 63000/1000= $63

F) The contribution format income statement, because you can easily analyze the effect of each unit in the cost structure and net income.

7 0
3 years ago
In BCG portfolio analysis, products in low-growth markets that have received heavy investment and now have excess funds availabl
Helen [10]

Answer:

c) cash cows

Explanation:

Cash cows -

They are the product lines with relatively higher share in the market due to the result of the previous investment , but the growth is market is low .

The generation of cash is more and hence , can be used to support the other product lines .

Hence from the question data , the correct answer is cash crows .

6 0
3 years ago
Why should you prepare some questions to ask during the interview?
Monica [59]

Answer:

A good interview question does two things: It lets the interviewer know you put some thought into your questions. It increases your knowledge allowing you to assess further if this position and company are the right fit for you.

ex: What are the next steps in the interview process?

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What was the spot exchange rate of Canadian dollars for U.S. dollars (USD/CAD) on July 15, 2016? (Round your answer to 4 decimal
    6·1 answer
  • . Janet, the manager of HollyOak Systems, is known for her passionate and people-friendly ways. Janet knows all her employees we
    6·1 answer
  • Which one of the following would NOT result in incremental cash flows and thus should NOT be included in the capital budgeting a
    14·1 answer
  • The income statement of Sheridan Company for 2020 included the following items:
    13·1 answer
  • On theShopping Listsheet, check all the formulas. Cells to check are filled with the light orange color.Most of them need to be
    9·1 answer
  • Maryland Incorporated produces toys. Total manufacturing costs are $ 370 comma 000 when 90 comma 000 toys are produced. Of this​
    5·1 answer
  • If Frito Lay, an American snack company, opens a new manufacturing facility in Mexico and produces snacks which are distributed
    14·1 answer
  • You are considering investing $1,000 in a complete portfolio. The complete portfolio is composed of Treasury bills that pay 5% a
    9·1 answer
  • He has $800 to spend and wants to buy either a camera or a new photo editing software. Both the camera and the software cost $80
    11·1 answer
  • Chris values family and friends most. _____ is/are the most important thing to him.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!