1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
agasfer [191]
3 years ago
6

What goes in the box?

Mathematics
1 answer:
cupoosta [38]3 years ago
5 0

Answer:

298.258

Step-by-step explanation:

  1. 8×60 =480 ÷1.609
You might be interested in
-3x^2 – 24x – 13 = -13
Fudgin [204]
\begin{gathered} -3x^2-24x-13=-13 \\ \text{ Express it as:} \\ 3x^2+24x+26=0 \\ 3x^2+24x=-26 \\ 3(x^2+8x+16)=?-26 \\ 3(x+4)^2=48-26 \\ 3(x+4)^2=22 \end{gathered}

oh,

3 0
1 year ago
Solve this quadratic equation using the quadratic formula. 5 - 10x - 3x2 = 0
horsena [70]

Answer:

x = (-5 ± 2√10) / 3

Step-by-step explanation:

5 − 10x − 3x² = 0

Write in standard form:

-3x² − 10x + 5 = 0

Solve with quadratic formula:

x = [ -b ± √(b² − 4ac) ] / 2a

x = [ -(-10) ± √((-10)² − 4(-3)(5)) ] / 2(-3)

x = [ 10 ± √(100 + 60) ] / -6

x = (10 ± 4√10) / -6

x = (-5 ± 2√10) / 3

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is 50% of 174.95?Thanks.
patriot [66]
87.474 hope it’s right :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the cosine of both angle A and angle B.
Svetach [21]
We know that

cos A=adjacent side angle A/hypotenuse
adjacent side angle A=24 units
hypotenuse=26 units

cos A=24/26-----> 12/13

cos B=adjacent side angle B/hypotenuse
adjacent side angle B=10 units
hypotenuse=26 units

cos B=10/26------> 5/13

the answers are
cos A=12/13
cos B=5/13

cot A=adjacent side angle A/opposite side angle A
adjacent side angle A=24 units
opposite side angle A=10 units
cot A=24/10------> cot A=12/5

cot B=adjacent side angle B/opposite side angle B
adjacent side angle B=10 units
opposite side angle B=24 units
cot B=10/24------> cot B=5/12


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which best illustrates the distinction between statistical significance and practical importance ​
ankoles [38]

Answer:

are there options? if so can you add them?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the solution of y= 1/2x - 1 and y=3x+4
    6·1 answer
  • Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
    6·2 answers
  • a country's population in 1992 was 169 million in 1999 it was 174 million estimate the population in 2010 using the exponential
    11·1 answer
  • Can someone please answer my question: What is 72% of 54?
    10·2 answers
  • Answer the question below
    15·1 answer
  • Is this relations a function? Justify your answer. ​
    6·2 answers
  • The probability that Sara wins a raffle is given by the expression n/n+3
    15·1 answer
  • Which expression has a value that is a rational number?
    9·1 answer
  • A package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?
    8·1 answer
  • 26. Mr Pam drove at 80km/h from his house to his of office which is 200km away. At what speed must he drive so that he can reach
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!