1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena55 [62]
3 years ago
9

Which of the following best describes the expression 7(y + 5)?

Mathematics
2 answers:
Verizon [17]3 years ago
8 0
7-is a constant
y+5 -sum of two terms

the answer is D
Mariulka [41]3 years ago
3 0
Hello

First things first the Answer is D. The answer is D because you can see their is two terms{7(y+5)} with the two terms being y+5, Now that you see that you know your answer is D.

XxElenaxX
You might be interested in
Factor. 49x^2−36y^2 <br> Enter your answer in the boxes.
wel

\\Rewrite \ in \ form.\\\\(7x)^2 - (6y)^2\\\\\\\\Use \ difference \ of \ squares \  rule.\\\\(7x  + 6y) (7x - 6y)\\\\\\Therefore, \ you \ get \fbox{(7x+6y)&(7x-6y)}.

3 0
2 years ago
(Please hurry first answer gets brainliest :D) Maggie has a food scale with a digital display that shows the mass as a decimal n
Angelina_Jolie [31]

answer is a

hope this helps

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me plz!!!!!!!!!!!!!
4vir4ik [10]
22 and 27 is the answer. what else do you need??
8 0
3 years ago
Solve -Q=1/2p+15,for p
alukav5142 [94]
P=-2Q-30 is the answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the better buy on apples?
lesantik [10]

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve &amp; Explain your Math thinking 12-7
    11·2 answers
  • Find the difference 58,008-9,438
    11·2 answers
  • Rewrite 2 7/9 as a improper fraction
    5·1 answer
  • This reaction is an example of what type of reaction? NH3(g) + H2O(l) ? NH4OH(aq) A. a synthesis reaction B. a hydrolysis reacti
    13·1 answer
  • An adult male lion eats about 105 kg of meat per week. About how much meat does an adult lion eat in one day?
    9·1 answer
  • Can someone please do this problem<br><br>​
    9·1 answer
  • Help me plss I’m lost ☺️❤️
    12·2 answers
  • Which can be represented by the expression 17 – 2x? A. 17 less than twice a number B. the difference between 17 and twice a numb
    8·2 answers
  • Mae Ling earns a weekly salary of $380 plus a 6.0% commission on sales at a gift shop. How much would she make in a work week if
    11·2 answers
  • if the compound interest on a sum for 2 years at 4% p.a. is ₹408, then the simple interest on the same sum at the same rate and
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!