1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
love history [14]
2 years ago
14

a coffee shop sells a ceramic coffee mug for $8.95. each refill costs $1.50. last month rose spent $26.95. how many refills did

she buy
Mathematics
2 answers:
bekas [8.4K]2 years ago
8 0

Answer:

She got 12 refills.

Step-by-step explanation:

To find the number of refills, first determine the amount she spent on refills. We can find this by subtracting the cost of the mug from her overall expenses.

$26.95 - $8.95 = $18.00

Now we divide the amount she spent on the refills by the cost per refill to get the amount of times.

$18.00/$1.50 = 12 times

Varvara68 [4.7K]2 years ago
4 0

Answer:

The answer is 12.

Step-by-step explanation:

First subtract 8.95 from 26.95. Then divide the difference by 1.50. Then you have your answer.

You might be interested in
Matt and Brian were solving a system of equations. They both noticed that the two lines had the same slope. Brian said that beca
mixas84 [53]

Answer:

it's answer is B.

Step-by-step explanation:

you're welcome:)

8 0
3 years ago
Suppose you just received a shipment of fifteen televisions. Four of the televisions are defective. If two televisions are rando
emmasim [6.3K]

Answer:

27% chance a tv is defective. 13% chance one at least one doesn't work.

Step-by-step explanation:

100/15

4X6.67=26.67

*NOT 100% JUST TRYING TO HELP*

6 0
3 years ago
1. Write a numerical expression for the phrase “twelve groups of the sum of fourteen and 10.”
Rom4ik [11]
The expression for five groups of a number added to seventeen.

Let the number be X
Five groups of the number will be 5X
The required expression will be
5(X) +17
6 0
3 years ago
Otis has $6.72, and he wants to buy some pencils that cost $1.12 each. How many pencils can he buy?
artcher [175]
6.72 divide by 1.12. And answer is 6
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marcus is traveling from Rome to Capua on the Via Appia (a 132 mile journey). His horse and cart travels at 8 mph. How long will
nalin [4]

Answer: 16.5 hours

Step-by-step explanation:

distance=rate*time

132=8*x

Divide by 8 on both sides

x=16.5

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A lumber company is making boards that are 2697.0 millimeters tall. If the boards are too long they must be trimmed, and if they
    14·1 answer
  • A school has 1500 students. Given that 3% of them were late for school on a particular day, find the no of students who were pun
    14·1 answer
  • Solve the inequality, show your work, and graph is on the number line
    5·1 answer
  • Please help, thanks.
    11·2 answers
  • How many times can 12 go into 20
    9·1 answer
  • Kent is cutting a long tree into pieces. He cut the trunk into 3 pieces. Then he cut each of those pieces into 3 smaller pieces.
    12·1 answer
  • ABC is dilated by a factor of 1/2 to produce A'B'C'
    14·2 answers
  • Help needed plse
    6·1 answer
  • Can you pls help me?
    11·2 answers
  • How many solutions exist for the system of equations graphed below?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!