Answer:
A
i had this question it's right
Answer:
The answer is 28/9
Step-by-step explanation:
Step one
Given information
We are given that the function is

And we are expected to find f(6), that is substitute the value of x with 6
Step two:

Step-by-step explanation:
$1.80 per pound
The amount she's supposed to buy it is
1.80 × 12.5 = $22.5
She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved
$22.5 - $21.25 = $1.25
the amount she saved per pound is
1.25/12.5 = $0.1 per pound
The answer is the last one, y = 2/3 -2
Use the rise over run strategy on linear functions such as this one