1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xeze [42]
3 years ago
8

- 4A-8B. [A=3, B = -1

Mathematics
1 answer:
Bad White [126]3 years ago
7 0

Answer:

-20

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Tile costs $28 per square meter. how much will it cost to cover the counter top with new tile?( 4.36 square meters)
marta [7]
Tile costs $28 per square meter. how much will it cost to cover the counter top with new tile?( 4.36 square meters)

28 x 4.36 = $122.08
5 0
3 years ago
9 of 1
Ghella [55]
X=10 is the answer to this
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
140 fluid ounces increased by 45%
Radda [10]
100\%\ increased\ by\ 45\%=100\%+45\%=145\%\\\\method\ \#1\\\\p\%=\frac{p}{100}\to145\%=\frac{145}{100}=\frac{145:5}{100:5}=\frac{29}{20}\\\\145\%\ of\ 140=\frac{29}{20}\cdot140=29\cdot7=\boxed{203\ (ounces)}\leftarrow answer


method\ \#2\\\\\begin{array}{ccc}140&-&100\%\\x&-&145\%\end{array}\ \ \ cross\ multiply\\\\\\100\cdot x=140\cdot145\ \ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ 100\\\\x=\frac{140\cdot145}{100}\\\\\boxed{x=203\ (ounces)}
4 0
4 years ago
PLEASE HELP
antiseptic1488 [7]

Answer:

its not factor able i suggest try using math_way

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Me ajudem a armar e efetuar<br> (A) 791÷5<br> (B) 2.050÷4<br> (C) 302÷2
TiliK225 [7]
158.2 0.5125 156 hhhhhhh
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Translate triangle ABC 3 units right and 2 units down what are the coordinates for point A?
    6·1 answer
  • Camille bought 3 pounds of nuts for $10.35 what is the unit price per pound
    8·1 answer
  • Find the simple interest earned by each account. $1,200 principal at 5.5% interest for 25 years
    6·2 answers
  • Actually can ride her bike 15 miles in two hours there are 60 minutes in one hour and there are 1760 yards in 1 mile how many ya
    6·1 answer
  • 1. if x and y are both even whole numbers. what is a possible solution for x + y?
    13·1 answer
  • HELP ME PLEASE I really don’t know what to do lol
    9·1 answer
  • Brainlest for correct awnser :D
    12·1 answer
  • Read the passage below.
    11·1 answer
  • Help me plssssssssssss....<br>I will give brainlist <br>​
    13·1 answer
  • For the following exercises, evaluate the function f at the values f(−2), f(−1), f(0), f(1), and f(2)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!