1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anika [276]
3 years ago
14

What best describes the expression y over 3?

Mathematics
1 answer:
Leya [2.2K]3 years ago
4 0
The answer would be C, some number divided by 3.

A represents addition, y + 3
B represents multiplication, y * 3
D represents subtraction, y - 3
You might be interested in
QUESTION 3. ANSWER CHOICE'S ARE THE SECOND PICTURE. PLEASE ANSWER ALL I WILL GIVE BRAINLEST
BaLLatris [955]

Answer:

1. The cost of the fencing material for each side of the playground.

2. The perimeter of the park

3. The labor fee

4. The cost of the fencing material for the whole park.

Step-by-step explanation:

Hope this helps! :)

7 0
2 years ago
HELP PLZ and hurry thank you
sergejj [24]

|-2 2/3| = 0 - (-2 2/3)

= 2 2/3  answer

4 0
3 years ago
What is cotangent of A divided by Tangent of A?
grin007 [14]
tan A =  \frac{1}{cot A} cot A =  \frac{1}{tan A} 

\frac{1}{cot A} / \frac{1}{tanA} =1

4 0
3 years ago
Help me pls! I’ll give u 15 points!
kykrilka [37]

Answer:

add 15 by 19 by 12 to get 46 than cut it in half to get 23!

Hope i helped please mark brainiest I need it!

6 0
3 years ago
The following are prices for a 25 inch T.V. found in different stores around Roseville: 100,98,121,111,97,135,136,104,135,138,18
Vlad1618 [11]
There are 14 values above. The mean of these 14 numbers is calculated by dividing their sum by 14 which will give us an answer of 117.07 or ~117. The smallest of these values is 69 which is 48 units to the left of the average. The largest value is 189 which is 72 units to the right of the average. Therefore, in this distribution, the values are skewed to the right. 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sophia bought 2 jars of pickles for $65. What is the unit price?
    12·1 answer
  • The product of three integers is -3. Determine all of the possible values for the three factors
    7·1 answer
  • The volume of a sphere
    12·1 answer
  • What is the graphical relationship between a function<br>and its inverse?​
    8·1 answer
  • How many pounds of candy worth $8 per lb. should be mixed with 100 lb. of candy worth $4 per lb. to get a mixture that can be so
    5·1 answer
  • Jennifer brought $24.75 to the base ball game. She spent $12.45 on drinks and snacks. How much money does she have left over
    5·1 answer
  • Question 4 15 points
    11·2 answers
  • The price of a new car is $23,000. If the sales tax rate is 3%, then how much sales tax is being charged? What is the total cost
    7·2 answers
  • Ask me anything I’ll answer you
    11·1 answer
  • Simplify the following expression.<br> 2x+3x³-5x² + x +7x+1+7x5 -3x³-4
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!