1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elis [28]
3 years ago
14

Simplify (3x-8)+(2x+5)-(4x-8)

Mathematics
1 answer:
hoa [83]3 years ago
5 0

Answer:

\large\boxed{(3x-8)+(2x+5)-(4x-8)=x+5}

Step-by-step explanation:

(3x-8)+(2x+5)-(4x-8)\\\\=3x-8+2x+5-4x-(-8)\\\\=3x-8+2x+5-4x+8\qquad\text{combine like terms}\\\\=(3x+2x-4x)+(-8+5+8)\\\\=x+5

You might be interested in
Pls give me an explanation on how to do this so I can do the other problems on my own​
galina1969 [7]

Answer:

Everything on the left of the 0 is negative and everything to the right of 0 is positive

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the range of the following function
dangina [55]
Answer: B

EXPLANATION:
8 0
3 years ago
Ray BD bisects 2ABC. Use the diagram and the given angle measure to
Alenkinab [10]
Assuming you mean angle ABC and not 2ABC?
Since ray BD bisects angle ABC we can set the two angle measures given equal to each other.
2x+7=4x-41
Solve for x=24
Plug in the x to find angle ABD 2(24)+7=55
therefore angle ABD is 55 and angle DBC is 55 so angle ABC is 110
5 0
2 years ago
Estimate the size of a crowd at an airshow that occupies a rectangular space with dimensions of 500 feet by 750 feet (to the nea
Liono4ka [1.6K]

Answer:

C. 41667 people

Step-by-step explanation:

750 * 500 =  375000 / 9 = 41666.666 = 41667

7 0
3 years ago
A model rocket is built to the scale 1:20, or 1 inch - 20 feet. The actual rocket is 4440 feet
tester [92]
The answer is 222. 20 divided by 1 is 20 so if you divide 4440 by 20 you get 222.


Hope this helped!
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone help me with this ​
    7·1 answer
  • Helllppppppppppppppppp
    9·1 answer
  • Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • Can I get some help with this problem ​
    13·1 answer
  • At an end of the year sale, Gabriela bought more than 12 bottles of hand soaps and lotions. If x represents the number of hand s
    7·2 answers
  • Susan ate part of a pizza. She ate more than 1/3 of the pizza. How much of the pizza might Susan have eaten?
    13·1 answer
  • 7th grade work (: haha
    15·1 answer
  • What is x in this equation?
    5·2 answers
  • If <br><br>1=3<br><br>2=3<br><br>3=5<br><br>4=4<br><br>5=4<br><br>6=?
    11·1 answer
  • 4. Kelly bought a total of 30 game cards some of which cost $0.45 each and some of which cost
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!