1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler79 [48]
3 years ago
14

A dozen eggs cost $4.25 at the farm stand. Approximately how much does each egg cost (round to the nearest penny)

Mathematics
2 answers:
Phantasy [73]3 years ago
8 0
0.35 im pretty sure sorry if i’m wrong .
aleksklad [387]3 years ago
8 0
Should be $0.35 each
You might be interested in
Daniella is solving 8/9 divided by 4. find her mistake and correct it.​
Korolek [52]

Answer:

the answer is 2/9.

Step-by-step explanation:

8/9÷4

= 8/9 × 1/4

= 8/36

=2/9

6 0
3 years ago
If you divide any number by itself, what is the result? How can you apply this result to the expression -1×60/-1×10?
Alex73 [517]

Answer:

Step-by-step explanation:

Any number divided by itself is 1. In the expression-1 times -10 over -1 times -60 ,the -1s in the numerator and the denominator cancel each other out to give the result , or 6.

4 0
3 years ago
Idk what two coplanor lines are
liq [111]
Coplanar lines are R, U, and V
4 0
3 years ago
What is 15 minutes before 4:35? what time would that be? pls answer today!!!
Andrews [41]

Answer:

4:20

Step-by-step explanation:

35-15= 20

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mark has $18.00. What is the greatest number of days he can rent a bicycle? 2d=18 where d represents the number of days of the r
aksik [14]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

9x2 is 18, so he can rent a bike for nine days if the rent is $2

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 11. The formula to find the AREA of a triangle is A = 1/2bh<br> True<br> False
    12·1 answer
  • How to make 12 and half to a percent
    8·1 answer
  • Plz Help
    10·2 answers
  • PLZ HELP ILL GIVE BRAINLIEST))) Write the equation of the line whose slope and the point through which it passes are given. Expr
    10·1 answer
  • Inverse function y = x2 − 18x.
    5·1 answer
  • 2/3 + 1/3 x 3/4 in simplest form
    11·1 answer
  • Solve for x: 8x - 2 = -9 + 7x<br> I need to show my work
    14·2 answers
  • Someone Help please!
    12·1 answer
  • Solve the inequality 16
    15·1 answer
  • If you buy three ice creams and the total is $26.94, how much does each ice cream cost?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!