1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PolarNik [594]
3 years ago
10

Please help me! I really need help!

Mathematics
1 answer:
kotegsom [21]3 years ago
8 0

the first one is 8.5m2 + 2.2n ,, then the other person had the rest right . and number 3 could be 3x+1/3 ,, but it could also have different answers.

You might be interested in
Phones-R-Us charges $16.95 per month and $0.05 per text message. Awesome Wireless charges $22.95 per
Dima020 [189]

Answer:

S \leq 200

Step-by-step explanation:

Given

Phone R-Us= $16.95 + $0.05 per SMS

Awesome Wireless = $22.95 + $0.02 per SMS

Required

Determine the number of SMS such that Awesome Wireless is greater or equal to Phone R-Us

Represent the SMS with S

For Phone R-Us, we have:

SMS = 16.95 + 0.05S

For Awesome Wireless, we have:

SMS = 22.95 + 0.02S

For Awesome Wireless is greater or equal to Phone R-Us, we have:

22.95 + 0.02S \geq 16.95 + 0.05S

Collect Like Terms

0.02S - 0.05S \geq 16.95 - 22.95

-0.03S \geq -6

Solve for S

\frac{-0.03S}{-0.03} \geq \frac{-6}{-0.03}

S \leq 200

<em>Hence: for Awesome Wireless to cost more or equal to Phone R-Us, the number of SMS must not exceed 200</em>

4 0
3 years ago
(5x3) (2x3)=_____ ______7x3=_______ _______________x3=______
skelet666 [1.2K]
(5*3)(2*3)=(15)(6)=90
7*3=21
21*3=63
8 0
3 years ago
Express in simplest form: (3x^2 + 4x - 8) - (-2x^2 + 4x + 2)​
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

<u>5x² - 10</u>

Step-by-step explanation:

Step 1:

( 3x^{2} + 4x - 8 ) - ( -2x^{2} + 4x + 2 )   Equation

Step 2:

3x² + 4x - 8 + 2x² - 4x - 2    Open Parenthises

Answer:

5x² - 10          Simplify

Hope This Helps :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help solving this anyone?
Lelechka [254]

9514 1404 393

Answer:

  • x = 108
  • y = 72
  • z = 18

Step-by-step explanation:

The angles of a linear pair are supplementary. That is, they total 180°. The angle marked x° and the one marked 72° are a linear pair:

  x° +72° = 180°

  x = 180 -72 = 108 . . . . . . . divide by °, subtract 72

__

Vertical angles are congruent. Angles y° and 72° are vertical angles, so ...

  y = 72

__

Angles z° and 72° together make a right, which has a measure of 90°.

  z° +72° = 90°

  z = 90 -72 = 18 . . . . . . . divide by °, subtract 72

__

  (x, y, z) = (108, 72, 18)

_____

<em>Additional comment</em>

Angles 72° and x° form a linear pair, as do angles x° and y°. That is, angles 72° and y° are both supplementary to angle x°. Angles that are supplementary to the same angle are congruent. This will be the case for any vertical angles: they are supplementary to the same angle.

4 0
3 years ago
DeShawn won 95 pieces of gum playing hoops at the county fair. At school he gave four to every student in his math class. If the
Anarel [89]

Answer:

he has 7 pieces left

Step-by-step explanation:

becausebecause if you take 22 and multiply it by 4 and then you get 88 then you take 95 and subtract 88 from 95 and you get seven

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If somebody could help quickly that would be amazing. Solve for a: 5 a - 2 = 23 a =
    5·2 answers
  • Solve the following system of equation <br><br><br> X-2y=14<br> X+3y=9
    7·2 answers
  • Please help :)
    11·2 answers
  • In bryan's class there are 4 girls for every 5 boys. there are 27 students in the class. how many are girls?
    6·1 answer
  • Level C: You work for a tile company that makes tiles for patios. A customer sent you the following picture of his patio. He sai
    8·1 answer
  • Zac spends 30% of his monthly income on rent. If he pays $810 for rent each month, what is his
    11·1 answer
  • I need answers right now
    12·1 answer
  • A 5-pound bag of cat food costs $11.25. What is the unit price of the cat food?
    15·1 answer
  • Naomi can run 12 miles in 108 minutes. She is thinking about running in two different races, a 9-mile race and a 13-mile race. A
    15·1 answer
  • Urgent! Math! Can somebody answer 1-3 for me, pls!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!