1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elis [28]
2 years ago
12

X- (input) Y- (output) oot Is this mapping a function and how can you tell

Mathematics
1 answer:
REY [17]2 years ago
8 0

Answer:

y (output) = mx (x being the imput)+b

You might be interested in
Isabella has 2 1/4 oranges. Colleen has 3 1/4 oranges. How many all together?
pentagon [3]
The answer is 5 1/2.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of a rectangular pool that is 20.00 meters long, 12.00 meters deep, and 13.00 feet wide (1 meter
almond37 [142]

Answer:

240 m³

Step-by-step explanation:

volume = length × width × depth

240 m³ = 20 m × 1 m × 12 m

3 0
2 years ago
Which linear inequality is represented by the graph?
Butoxors [25]
This answer is B because it’s negative and less thsn
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unknown factor 9Xp= 45
Airida [17]
5 is your missing factor because 9*5=45 btw dont use x for multiplication use this *

3 0
3 years ago
Find the inverse of the function and then determine whether the inverse is a function.
klemol [59]

as you already know, we start off by doing a quick switcheroo on the variables, and then we solve for y to get the inverse,


\bf y=x^2+4\implies \stackrel{switcheroo}{x = y^2+4}\implies x-4=y^2\implies \pm\sqrt{x-4}=\stackrel{f^{-1}(x)}{y}


and if you run a vertical line test on that expression, you'll find that it doesn't pass it, meaning is not a function.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Need answer asap.thanks​
    12·1 answer
  • I'm confused on #21. It's very hard. I tried starting it but I gave up.
    13·2 answers
  • A negative number divided by a negative number will result in a
    7·2 answers
  • The monthly cost (in dollars) of a long-distance phone plan is a linear function of the total calling time (in minutes). The mon
    6·1 answer
  • Which of the following is not a perfect square a:50 b:49 c:121 d:1
    14·2 answers
  • The cost of a 12 ounce bag of cashews is $5.86. What is the cost per ounce of the cashews?
    14·1 answer
  • How do you solve and show work for <br>624 divided by 8<br>​
    7·2 answers
  • Find the domain of the graphed function. <br><br>please help​
    10·1 answer
  • What is the probability of picking a 3 or 4 or 10 from a deck of cards?
    9·1 answer
  • Ten minus one-third of number is 4
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!