1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SSSSS [86.1K]
3 years ago
12

A granary allocates the cost of unprocessed wheat to the production of feed, flour, and starch. For the current period, unproces

sed wheat was purchased for $120,000, and the following quantities of product and sales revenues were produced. Product Pounds Price per pound Feed 100,000 $ 0.70 Flour 50,000 2.20 Starch 20,000 1.00 How much of the $120,000 cost should be allocated to flour if the value basis is used?
Business
1 answer:
ArbitrLikvidat [17]3 years ago
3 0

Answer:

Allocated cost = $66,000

Explanation:

Total sales value for the three products

= (100,000× $0.70)  + (50,000× $2.20) + (20,000 × $1.00)

=  $200,000.

Joint cost allocated to Flour

= sales value of flour / total sales value × Joint cost

=  (50,000× $2.20)/200,000.×120,000

=$ 66,000.00  

You might be interested in
Ken's lawn service co. operates in a perfectly competitive market. why doesn't ken try to increase his revenue by lowering his p
galina1969 [7]

High levels of competition characterize the market in which Ken's Lawn Service Co. operates. Why doesn't Ken strive to increase his revenue by lowering his pricing below the competitive market price given that he can sell as much as he wants at it

Perfect competition market  refers to a fictitious market structure. A scenario with perfect competition excludes monopolies. The following characteristics of this kind of structure are crucial: Each business is a price taker (they cannot influence the market price of their products).Market share has no bearing on price adjustments. The products being sold and the prices being charged in the past, present, and future are all fully known to the customers

Learn more about competitive market here

brainly.com/question/8753703

#SPJ4

3 0
1 year ago
Rosario Company, which is located in Buenos Aires, Argentina, manufactures a component used in farm machinery. The firm’s fixed
julia-pushkina [17]

Answer:

- BEP in unit: 4,000 units;

- In case fixed cost increases by 10%, New BEP in unit: 4,400 units.

- Net income: 1,000,000p.

- BEP in units if sale price to decrease : 8,000 units => Price change should not take place as it moves the company from making 1 million peso profit to a loss as sales in units (1,200 + 5,000 =6,200) is lower than break-even point ( 8,000 units).

Explanation:

Please find detailed calculations as below:

- BEP in unit is calculated as Fixed cost/ Margin earned by one product = 4,000,000/(3,000 - 2,000) = 4,000.

- New BEP in unit is calculated as  New Fixed cost/ Margin earned by one product = (4,000,000 x 1.1)/(3,000 - 2,000) = 4,400.

- Net income: Sales - fixed cost - variable cost = 3,000 x 5,000 - 4,000,000 - 2,000 x 5,000 = 1,000,000 p

- BEP in units if sale price to decrease: Fixed cost/ Margin earned by one product = 4,000,000/(2,500 - 2,000) = 8,000.

4 0
3 years ago
Wrangler Western has some of its jeans stone-washed under a contract with an independent contractor, Almos Garment Corp. If Almo
Novay_Z [31]

Answer:

The present of worth of machine operating cost is $ 228,061.55  

 

Explanation:

In calculating the present worth of the machine operating cost,I grew the cost of $34000 per year from year 3 onwards by 6% , thereafter I discounted the increased machine operating cost with the applicable discount factor in each year as shown in the attached spreadsheet.

Download xlsx
6 0
2 years ago
EB8.
Stolb23 [73]

Answer:

The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.

Explanation:

Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:

Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced

In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).

In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000

When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.

3 0
3 years ago
On December 29, 2019, Patel Products, Inc., sells a delivery van that cost $20,000. After recording the entry to bring the accum
Nataliya [291]

Answer:

On disposal, the carrying amount of the asset is derecognized by  

Debit Other income/disposal account (p/l)   $20,000

Credit Asset account     $20,000

Being entries to derecognize the cost of the delivery van

Debit Accumulated depreciation account  $18,000

Credit Other income/disposal account (p/l)   $18,000

Being entries to derecognize the accumulated depreciation of the asset at the date of disposal,

Furthermore,

Debit Cash account    $2,000

Credit Other income/disposal account (p/l)   $2,000

Being entries to record cash collected on  disposal of the asset

Explanation:

When the amount received from the disposal of an asset is higher than the carrying value of the asset, the company makes a gain on disposal. The proceed from the disposal of an asset may be recorded in the disposal or other income account.

On disposal, the carrying amount of the asset is derecognized by  

Debit Other income/disposal account (p/l)

Credit Asset account  

with the cost of the asset, then,

Debit Accumulated depreciation account

Credit Other income/disposal account (p/l)

With the accumulated depreciation of the asset at the date of disposal,

Furthermore,

Debit Cash account

Credit Other income/disposal account (p/l)

with the amount received from the disposal or sale of the asset

4 0
3 years ago
Other questions:
  • All of the following have had an effect on structural unemployment except:_________.
    6·1 answer
  • The government has provided tax credits toward individuals who purchase electric vehicles. This is an attempt to do which of the
    12·1 answer
  • Carver Packing Company reports total contribution margin of $72,000 and pretax net income of $24,000 for the current month. In t
    15·1 answer
  • Sam believes in rewarding his employees for their hard work , he is acting as a
    12·1 answer
  • Errol works for Food Packing Company. Errol’s supervisor Gwen writes a negative review of Errol’s performance. Gwen believes the
    6·1 answer
  • Two years ago, Margo deposited $500 into a savings account. One year ago, she deposited an additional $300, and today she deposi
    5·1 answer
  • Killian has designed a new board game for kids. His company is now figuring out who the target market is going to be and where t
    14·1 answer
  • A sudden increase in inflation, ceteris paribus, a. Raises the real income of lenders relative to borrowers. b. Raises the CPI a
    7·1 answer
  • 9. You decide to run a landing page experiment to test a new carousel which highlights your top performing products. Which two r
    14·1 answer
  • Organizations exchange information internally and externally. External messages go to customers, vendors, the government, and ot
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!