Thank you sm! Happy December 1st! Mark b please?
Answer:
1) is 3.32
Step-by-step explanation:
...........
Answer:
B is the answer
Cost of each egg= 1.80/12=$0.15
Step-by-step explanation:
There is no one answer (ordered pair) to this equation and the answer is found by graphing or trying out different values for each variable. Anyway, here are some solutions; (1,0), (4,1), (0,-1/3).
Rani will use 3/2 cups of white rice for 3 cups of milk.
<h3>What is termed as unitary method?</h3>
"It is a method in which we obtain the value of a single unit by subtracting the value of multiple units and thus the value of multiple units by subtracting the value of a single unit."
- The value of several things is given in the unitary method, and we must either figure out the significance of more or lesser things.
- To do so, we must first determine the value of one item by division and then determine the value of ever more or fewer items by multiplication.
Now, for the given question;
1 cup of white rice is required for every 2 cups of milk by Rani.
Thus,
2 cups of milk ------> 1 cup of white rice.
So, using unitary method. Divide both side by 2.
1 cups of milk ------> 1/2 cup of white rice.
Now, calculate for the 3 cups of milk.
multiplying both side by 3.
3 cups of milk ------> 3/2 cup of white rice.
Therefore, the 3/2 cups of white rice required for the 3 cups of milk.
To know more about unitary method, here
brainly.com/question/28540270
#SPJ9