Answer:
$10.93
Step-by-step explanation:
If Jack got the one month plan for two months, he would have to pay $39.95 twice.
Cost of jack getting the one month plan for two months = $39.95 x 2 = $79.90
Money saved = cost of the one month plan for two months - cost of the two months plan
$79.90 - $68.97 = $10.93
a)
3 chocolate chip cookies - $2.49 .
So 1 chocolate chip cookies costs 2.49/3=$0.83
b)
1 chocolate chip cookie costs $0.83
20 chocolate chip cookies cost 0.83*20=$16.6
Full credits to a Brainley User.
Answer:
14
Step-by-step explanation:
7 times 2 = 14
Answer:
y<=5
Step-by-step explanation:
2-5y>=-23
subtract 2 from each side
-5y>=-25
divide both sides by -5
y<=5