Answer:
The answer is "
So, they eat more brownies with nuts".
Step-by-step explanation:
In the given question, the two browny pans of equal size are baked by Jeremy. There is indeed a saucepan with nuts in it, not the other pan. He split the pot into eight equal chunks with nuts. He slices the pan into 16 equal parts without nuts. His mates eat 2 nuts brownies and three nut-free brownies. They eat more nuts and brownies
eat more.
Cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
Answer:
d = 4/c.
Step-by-step explanation:
Inverse variation is : d = k/c where k is a constant.
Here k = 4.